پژواک نیوز

تبریز، نخستین «منطقه گردشگر» ایران در تحقق اقتصاد بدون نفت • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

تاریخ انتشار:۲۳/۱۰/۹۴

تبریز، نخستین «منطقه گردشگر» ایران در تحقق اقتصاد بدون نفت

 علی اصغر مونسان*

جهان گردش – اقتصاد، کلید واژه‌ای اســـــت که توسعه آن در بستر گردشگری در هم تنیده و آنچه امروز نگاه صاحب‌نظران در عرصه گردشگری را به خود معطوف می‌دارد وجود ظرفیت‌های بی‌شمار این صنعت برای توسعه اقتصادی اســـــت.

امروز در جهانی که گسترش خدمات به‌عنوان عنصری راهگشا و کلیدی در ایجاد جهش اقتصادی نقش ایفا می‌کند، چاه‌های نفت آرام آرام جای خود را به مؤلفه‌هایی زیاد کم‌هزینه‌تر و در عین حال سودآورتر و پایدارتر همچون داشته‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی می‌دهند. آنچه زیاد از پیش اهمیت این نقل کرد را نمایان می‌سازد برخورداری بالای ایران اسلامی از گنجینه هویت و فرهنگ و تاریخ اســـــت.

وجود جاذبه‌های بی‌شمار و منحصر به فرد تاریخی و طبیعی این مجال را برای این سرزمین بوجود آورده اســـــت تا با تکیه بر داشته‌هایی از این دست، راه را برای توسعه و ایجاد جهش در عرصه اقتصادی فراهم ببیند.  مواردی که ذکر آن‌ها رفت و نیز ایجاد یک رابطه متقابل بین اقتصاد و گردشگری در منطقهی که به پویایی اقتصاد و پیشینه سترگ تاریخی اشتهار دارد امری اســـــت که در عین سادگی نیاز به ظرافت‌های خاصی دارد. صحبت از تبریز اســـــت، منطقهی که عظمت تاریخی آن و قدرت اقتصادی مثال زدنی‌اش در طول تاریخ همچون تاروپود فرشی پرنقش و نگار و فاخر در هم تنیده اســـــت و در این معنا همین بس که بزرگترین بازار سرپوشیده تاریخی دنیا را که در طول تاریخ قدرتمندترین و بزرگترین گردش مالی را در اختیار داشته، در خود جای داده اســـــت.

همان‌گونه که بازار تبریز در طول ادوار تاریخ نقش پررنگی در اقتصاد تبریز و معرفی آن به عنوان قطب اقتصادی جاده ابریشم و هم از منظر گردشگران ایفا انجامه اســـــت، امروز در بحبوحه رانجام گرفت سریع خدمات و افول اقتصاد و تجارت مبتنی بر نفت، وقت آن رسیده اســـــت که صنعت پیشروِ گردشگری دِین تاریخی خود را در قبال خدمات بی‌شائبه بازار تبریز و دیگر داشته‌های ارخانومده این منطقه ادا کند.

صد به صورت حتم وقتی نقل کرد از داشته‌های ارخانومده تبریز به عنوان نمونه‌ای مثال زدنی از «منطقه گردشگر» می‌شود، منطقهی مهربان برای پایانی اقشار بویژه کودکان و سالمندان و معلولان، منطقهی نوعدوست و عاری از خشونت، منطقهی اخلاق‌مدار، قانونمند، شاداب، منطقهی پاک و معقول برای بهتر زیستن ترسیم می‌شود که در سایه این ویژگی‌ها، زیاد از پیش آماده میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی اســـــت.

بر این سفره هزاررنگ که برای گردشگران مهیا انجام گرفته اســـــت بی‌شک باید آئین‌ها و سنت‌های شگرف و زیبا و صنایع دستی و هنرهای سنتی بی‌بدیل و چشم‌نواز را نیز افزود که هر آینه بر شایستگی تبریز به عنوان منطقه نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ صحه می‌گذارد.

سال ۲۰۱۸ برای کشور ما محمل ۲ رویداد بزرگ بین‌المللی در عرصه گردشگری اســـــت؛ انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال ۲۰۱۸ از سوی وزرای گردشگری کشورهای آسیایی و انتخاب تبریز به عنوان منطقه نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، که هر دو را باید به فال نیک گرفت و از چنین فرصت‌های بی‌نظیری، فراتر از منطقههای انتخاب انجام گرفته، در راســـــتای معرفی پایانی ظرفیت‌های گردشگری کشورمان بهره جست.

«تبریز ۲۰۱۸» می‌تواند دریچه‌ای باانجام گرفت که از روخانومه آن و از راه معرفی این منطقه به عنوان قطب گردشگری، اقتصاد تبریز و به تبع آن بازار جهانی این منطقه رونق شایسته و در خور خود را باز یابد و هر خشت بازار تبریز نیز به چاه نفتی بدل شود که موتور محرکه اقتصاد این منطقه را جانی مجدد بخانجام گرفت.

این بار تبریز مهربان و راســـــت قامت، آماده می‌شود تا با حرکت در راه پر نشاط و پر جاذبه گردشگری، رونق اقتصادی را بازتعریفی مجدد کند و همچون متداوم، نخستینی دیگر را به کارنامه پر افتخار خود بیفزاید: «تبریز، نخستین منطقهِ گردشگر ایران در تحقق اقتصاد بدون نفت»، به امید تحقق آن روز.

*معاون مدیر‌جمهوری و مدیر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری

 

http://telegram.me/jahanegardesh