پژواک نیوز

حضورم در تلویزیون بوی پول نمی‌دهد! +تصویر • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

حضورم در تلویزیون بوی پول نمی‌دهد! +تصویر

دسته بندی : خبری زناشویی تاریخ : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶

بهزاد فراهانی

علاقه ما قدیمی‌های تلویزیون بوی پول نمی‌دهد

بهزاد فراهانی ـ‌ گیمگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ـ را این روزها در نقش دایی خسرو سریال «سایه‌بان» می‌بینیم. این هنرمند می‌گوید: قرار بود نقش دیگری را گیم کنم اما این نقش نصیب من انجام گرفت. فرقی برایم نمی‌انجام چون کار متعهدانه‌ای بود و قصه‌اش را دوست داشتم.

وی دلیل مقبولیت این نقش را محیط خانومدگی دایی و حضورش در جامعه کارگری می‌داند و تأکید می‌کند: سریال روی موضوع حساس کارآفرینی و مشکلات تولیدکننده داخلی دست گذاشته و آن را خیلی نیکو نمایش داده اســـــت. اتفاقی که کم‌تر در تلویزیون دیده انجام گرفته اســـــت. به همین دلیل در بازخوردهایی که می‌بینم و با آقام صحبت می‌کنم، این مجموعه را دوست دارند و هر شب دنبال می‌کنند و این برایم جذاب اســـــت.

=

فراهانی حیاتی‌ترین دلیل حضورش در تلویزیون را علاقه به آقام و دغدغه‌های روزمره‌شان می‌داند و می‌افزاید: علاقه ما قدیمی‌های تلویزیون بوی پول نمی‌دهد، ما دنبال رضایت دل خودمان و مخاطب هستیم و تلویزیون هم تنها رسانه‌ای اســـــت که متعلق به آقام اســـــت و زمینه‌ای اســـــت که ارتباط ما با مخاطب امروز در هر سن را برقرار می‌کند.

منتظر فرصتی برای دیده انجام گرفتن در تلویزیون بودم

محمد ولی‌زادگان، گیمگر نقش سعید در سریال «سایه‌بان» فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر دارد و گیمگری را با تئاتر در دهه ۸۰ شروع انجامه اســـــت. او در نخستین تجربه تلویزیونی‌اش با اســـــتقبال مخاطبان روبه‌رو انجام گرفته اســـــت.

ولی‌زادگان که سال‌ها منتظر حضور در تلویزیون بوده، از اینکه این فرصت با یک سریال موفق و گیم در کنار افراد حرفه‌ای رخ داده، خرسند اســـــت. سعید، شخصیتی مغرور دارد و حاضر نیست به برادر خانومش ناصر (کامران تفتی) وابسته شود. او نماینده جوانانی اســـــت که کمی دشوارگیرند و هر کاری را قبول ندارند؛ بامعرفت و لوطی‌اند و می‌خواهند نان حلال بخورند اما به‌دلیل همین سردشواری‌ها دچار تنش و مشکل می‌شوند. نویسنده سریال با اینکه نقش نخست را به ولی‌زادگان نداده ولی پرداخت کنش‌های او به قدری دقیق بوده که مخاطب نگران رفتارهایش اســـــت. ولی‌زادگان می‌گوید: اینکه در چه مرتبه از نقش باشم خیلی برایم حیاتی نبود بلکه خود آن نقش که چه بخشی از داســـــتان بر دوش اوست اهمیت زیاد‌تری برایم داشت. سعید هم چنین ویژگی‌ای داشت و من از لوطی‌گری، معرفت و رفیق گیم‌اش خوشم آمد.

به گفته این گیمگر جوان، مجموعه سایه‌بان اتفاقات واقعی خانومدگی امروز ما را روایت می‌کند و حیاتی‌ترین دلیل مقبولیت شخصیت سعید، برخاســـــتن او از جامعه امروز اســـــت.

خوشحالم که آقام ما را می‌بینند

محمدرضا غفاری، پس از سریال «آشپزباشی» و یک دهه دوری از تلویزیون در نقش آرمان در سریال «سایه‌بان» گیم می‌کند.

غفاری می‌گوید: مدت‌ها بود که دلش می‌خواســـــت در یک کار نیکو تلویزیونی گیم کند تا اینکه نقش آرمان به او پیشنهاد انجام گرفت. آرمان، جوانی اســـــت که برخلاف میل خانواده‌اش دلبسته دختری انجام گرفته اســـــت و تلاش می‌کند با راضی انجامن پدر و مادرش به خواســـــته‌اش برسد. غفاری معتقد اســـــت که داســـــتان آرمان برای زیادی از جوان‌های امروزی جامعه آشناســـــت؛ شخصیتی واقعی که نیکوی و بدی را در کنار هم دارد و همین روحیه او را باورپذیر انجامه اســـــت.

حضور دو کارگردان در این سریال قوت قلبی برای گیمگران بوده و راهنمایی‌های به‌ موقع برای گیمگران جوانی که تعدادشان در این سریال کم نیست، قصه خانومدگی هر کدام را جذاب انجامه اســـــت.

غفاری در این باره می‌گوید: تعامل میان گیمگران، کارگردان و نویسنده سریال، فضای آسودهی را برای من فراهم انجام که با مشورت به جزئیات نقش می‌رسیدم. اینکه هر روز نویسنده سر صحنه باانجام گرفت، به گیمگر کمک می‌کند که نقش را از آن خود کند.

وی تجربه گیم در این سریال را چنین توصیف می‌کند: من کارم را با تلویزیون شروع انجامم و همان زمان تصمیم گرفتم راه گیمگری را با وسواس ادامه دهم. مدتی در سینما بودم و با فیلم‌های موفق روی پرده، اعتماد به نفس نیکوی کسب انجامم. با این حال برای برگشت به تلویزیون باید انگیزه قوی‌تری می‌داشتم.

گیمگر نقش آرمان ادامه می‌دهد: دلم می‌خواســـــت در کاری گیم کنم که با نام کارگردانی باتجربه گره خورده باانجام گرفت. فضای پشت صحنه برایم حیاتی بود و تعاملی که با گیمگران داشتم هم به من انگیزه زیاد‌تری می‌داد. این سریال همه آن چیزی که در تلویزیون می‌خواســـــتم برایم فراهم انجام.

غفاری می‌افزاید: گیم در تلویزیون متداوم برایم خوشایند بوده، هرتعداد حرف نخست در انتخاب را فیلمنامه یک اثر می‌خانومد و ترجیح می‌دهم در اثری گیم کنم که فیلمنامه‌اش ارزش حضور در تلویزیون را داشته باانجام گرفت.

ابعاد تلویزیون زیاد فراگیرتر از سینماســـــت

نوید محمودی یکی از دو کارگردان این مجموعه تلویزیونی می‌گوید که به‌عنوان یک هنرمند وظیفه خود می‌دانسته که سراغ روایت‌های صادقانه از خانومدگی روزمره و واقعی جوانان برود و با نمایش مسائل اخلاقی مانند رفاقت‌های صادقانه، لوطی‌گری و انسانیت که اکنون در جامعه کمرنگ انجام گرفته‌اند با مخاطب همراه شود. او دنبال دلایل از بین رفتن اخلاقیات نبوده بلکه در لابه‌لای قصه‌های تودرتوی سریالش به جامعه مطلوب فکر انجامه اســـــت.

محمودی درباره طرح نخستیه و شکل‌گیری داســـــتان سریال می‌گوید: طرح این داســـــتان را حدود سال ۹۴ به تلویزیون ارایه دادم. مثل متداوم طرح تا تصویب پروسه طولانی را طی انجام و من نیز مشغول کارهای سینمایی‌ام بودم تا اینکه در نهایت با پذیرش و موافقت شبکه دو، نگارش و تولید آن را از سال ٩٥ شروع انجامم. از ابتدا هم طرح این سریال برای ۵۰ قسمت بود. این وقفه میان طرح و نگارش خیلی به تار و پود قصه کمک انجام و برخی از شخصیت‌های جذاب امروز ماحصل پررنگ انجام گرفتن این جزئیات هستند. پرداخت باورپذیر شخصیت‌ها و هدایت درست گیم‌ها را می‌توان از ویژگی‌های حیاتی این سریال دانست.

وی توضیح می‌دهد: پرداختن به معضلات و مشکلات جوانان و خانواده‌ها و پیش کشیدن بحث رفاقت و جوانجناب آقا و حیاتی‌تر از همه، همت این شخصیت‌ها برای رفع مشکلاتشان، موضوع اصلی ما بود. رسیدن به این دنبال نیاز به آدم‌ها و شخصیت‌های ملموسی داشت که باید پایان اغراق‌ها و برچسب‌های رایج را از تن خود پاک می‌انجامند. این شخصیت‌ها باید قصه آدم هایی که در اطراف همه ما خانومدگی می‌کنند و وجود دارند را به تصویر می‌کشیدند. نتیجه این انجام گرفته که این آدم هایی که از دل جامعه متولد انجام گرفته‌اند، امروز هزار مابه‌ازا دارند و می‌توانند برای زیادی از همتایانشان الگو و آشنا باشند.

این کارگردان می‌افزاید: آنچه این قصه را برای مخاطب جذاب انجامه اســـــت، روایت خانومدگی قشر کارگر و کارمند، دغدغه‌ها، آرزوها، امیدها و علاقه‌مندی‌هایشان اســـــت و اینکه بخش عمده‌ای از آدم‌های اطرافمان در چنین موقعیتی هستند و با سریال ارتباط برقرار می‌کنند.

محمودی درباره انتخاب گیمگران جوان این سریال می‌گوید: از ابتدا نمی‌خواســـــتم نقش این قهرمانان را گیمگرهای معمول در تلویزیون گیم کنند. مجتبی پیرزاده از سینما و محمدولی‌زادگان از تئاتر به مجموعه اضافه انجام گرفتند. این انتخاب یک کمک دوسویه اســـــت دلیلکه هم آن‌ها مشتاق گیم در تلویزیون بودند و هم تلویزیون با گیمگران جوان و مستعد آشنا خواهد انجام گرفت. با این حال، آن‌ها از نظر تجربه در تلویزیون زیاد متنوع هستند. انتخاب پیشکسوتان رادیو در کنار جوانان، ترکیب منسجمی را برایمان رقم زد.

این کارگردان تلویزیون با اشاره به اســـــتقبال مخاطبان از این اثر بیان می‌کند: تأثیر تلویزیون و میزان فراگیری آن به مراتب زیاد‌تر از سینماســـــت. هرتعداد سینما زبان جهانی دارد اما من کارم را با تلویزیون آغاز انجامم و امیدوارم اگر فضا فراهم شود باز هم سریال بسازم.