پژواک نیوز

حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

دسته بندی : موزیک و متن تاریخ : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

شهر پراگ به عنوان پایتخت کشور جمهوری چک، از حیاتی‌ترین مقاصد گردشگری در قاره‌ی سبز محسوب می‌شود. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

شهر پراگ که پایتخت کشور جمهوری چک به شمار می‌رود، از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در قاره‌ی اروپا محسوب می‌شود. سرزمینی قدیمی که در کنار رودخانه‌ای خطریقهان و البته طویل قرار گرفـــــته اســت و با توجه به جاذبه‌های فراوان تاریخی، طبیعی و فرهنگی، میزبان علاقه‌مندان بسیاری از سرتاسر جهان اســت.

با این مقدمه، به سراغ برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر رفـــــته‌ایم.

04e15e7f aa8b 4f8e bf2a 6f53e9d2ec84 حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱. طبق آثار و تحقیقات، تاریخ سکونت در نزدیکی رودخانه‌ی این منطقه که مکان امروزی شهر پراگ اســت، به قرن ۵ میلادی بازمی‌گردد.

۲. برای نام پراگ نظریه‌های متفاوتی مطرح اســت. نام شهر پراگ در زبان مردم چک، «پراها» (Praha) اســت. در یکی از نظریه‌ها، این نام به دلیل معنی آن در زبان محلی منطقه که به «کناره و ساحل» رودخانه اشاره دارد برمی‌گردد. در یکی دیگر از نظریه‌ها، پراها نام تپه‌ای اســت که در آن قلعه‌ی این شهر قرار دارد.

۳. ارتفاع شهر پراگ از سطح دریا به طور میانگین ۳۰۰ متر اســت.

۴. با برخورداری از زمستان‌های سرد و تابستان‌های نسبتا گرم، میانگین دما در روزهای سرد ســال، صفر درجه و در روزهای گرم ســال، ۱۹ درجه اســت.

764a7d54 f0ae 43c9 91e2 2903e57c7277 حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۵. در ســال ۱۹۹۳ بود که کشور «چک‌ اسلواکی» به دو کشور «جمهوری چک» و «اسلواکی» تقسیم شد و در پی آن شهر پراگ به عنوان پایتخت جمهوری چک مطرح شد.

۶. پراگ به عنوان پایتخت جمهوری چک، از جمعیتی ۱/۲ میلیون نفری بهره می‌برد.

۷. زبان اصلی مردم این شهر، زبان چکی اســت. در حالی که زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی نیز بسیار تکلم می‌شوند.

۸. دین غالب مردم شهر پراگ، مسیحیت اســت. همچنین تعدادی از یهودیان نیز، در این شهر زندگی می‌کنند.

d5d86d1c 5781 4c72 88ae a4d077a5d1bd حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۹. نژاد مردم پراگ مانند کشور چک از دو نژاد «بوهم» (Bohemia) و «موراوی» (Moravia) تشکیل شده اســت که عموما در غرب و شرق این منطقه قرار دارند.

۱۰. ملیت‌های اوکراینی، اسلواکیایی و روسی بیشترین ساکنان غیر محلی این شهر را شامل می‌شوند.

۱۱. ســالانه به طور میانگین، ۶ میلیون گردشگر از این شهر بازدید می‌کنند. این در حالی اســت که بیشتر این گردشگران، از کشورهای آلمان، آمریکا و انگلیس هستند.

df8a3305 9a57 4203 91bf 9065edbee3c1 حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱۲. رودخانه‌ی «ولتاوا» (Vltava) با ۴۳۰ کیلومتر طول، بلندترین رودخانه‌ی جمهوری چک محسوب می‌شود که از شهر پراگ نیز می‌گذرد.

63e3d7b4 2dc5 4713 a17c 21aadbff1625 حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱۳. یکی از اصلی‌ترین نمادهای پراگ، بنای ساعت نجومی آن اســت که در قسمت قدیمی شهر، واقع شده اســت. قدمت این ساعت به ســال ۱۴۱۰ باز می‌گردد.

c8d8ba75 f1a4 414b 87cc 7d06a726513d حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱۴. طبق آمار کتاب گینس، پراگ میزبان بزرگ‌ترین قصر در جهان اســت. قصر پراگ که از قرن نهم پابرجا اســت، از بناها و باغ‌های متعددی تشکیل شده اســت.

cb7d2b8a 924d 459d 9acf 3da0684e024b حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱۵. یکی از بناهای جالب این شهر در کنار رودخانه‌ی ولتاوا و نزدیک موزه‌ی هنر این شهر قرار دارد. شهرت این بنا که یک برج مخابراتی اســت، به دلیل وجود مجسمه‌های نوزادی اســت که در حال بالا رفـــــتن از آن هستند!

۱۶. همان‌طور که عنوان شد، یکی از آثار هنری جالب و البته عجیب در این شهر قرار گرفـــــته اســت. پس جای تعجب ندارد اگر بگوییم به طور کلی نمایشگاه‌های آثار هنری مدرن این شهر، بسیار عجیب و غریب هستند. با یک جست و جوی ساده در اینترنت، با خیل عظیمی از این آثار هنری عجیب، روبه‌رو خواهید شد.

۱۷. یکی دیگر از مواردی که شهرت این منطقه را به همراه دارد، تعداد زیاد چشمه‌های آب گرمی اســت که در آن پیدا می‌شود. چشمه‌های طبیعی که در اقصی نقاط این منطقه به وفور پیدا می‌شوند.

۱۸. پراگ شهری اســت که در گذشته بزرگ‌ترین سیستم پستی و انتقالی را در زیر زمین و با اســتفاده از لوله‌های هوا و پنوماتیکی داشته اســت. این سیستم که از ســال ۱۸۸۹ در این شهر آغاز به کار کرد، به مرور زمان به ۵۵ کیلومتر لوله‌های انتقال، گسترش پیدا کرد. متاسفانه بخش‌های بسیاری از این سیستم در ســال ۲۰۰۲ توسط سیلی که در این منطقه اتفاق افتاد، از بین رفـــــت.

9169ba27 669e 42e1 8c09 59e291a86b0f حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۱۹. متروی این شهر که در ســال ۱۹۷۴ احداث شد، هم‌اکنون از سه خط و ۶۱ ایستگاه بهره می‌برد. از طرفی، در رفـــــت و آمدهای مردم این شهر، تراموا نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار اســت.

83f5d683 34c8 41b1 a160 d90805eee327 حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک

۲۰. برای آخرین مورد جالب اســت بدانید که پراگ اولین شهری اســت که در آن کتابی با موضوع زندگینامه‌ی موتزارت، موسیقیدان مشهور اتریشی، چاپ و منتشر شد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته حقایق جالب در مورد پراگ، جمهوری چک اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.