پژواک نیوز

مرورگر جدید بلاک اســتک از فناوری مشابه بیت‌ کوین بهره ‌می‌برد • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

تکنولوژی بلاک‌چین پس از موفقیت بیت‌کوین با اســتقبال گسترده‌ای در دنیای فناوری روبه‌رو شده اســت. جدید‌ترین اســتفاده از این تکنولوژی در مرورگرهای غیر‌ متمرکز اســت.

مقاله‌ی مرتبط:

تکنولوژی بلاک‌چین در گذشته فقط با پول الکترونیکی بیت‌کوین شناخته می‌شد؛ ولی اخیرا صنایع دیگر با مشاهده فواید زیاد یک شبکه‌ی اطلاعات زنجیره‌ای که امکان ذخیره اطلاعات بدون نیاز به سرور مرکزی و به‌صورت غیر‌متمرکز دارد، در حال روی آوردن به این تکنولوژی هستند. برای مثال فطریقهگاه زنجیره‌ای وال‌مارت اخیرا از این تکنولوژی برای شناسایی خوراکی‌هایی که تاریخ مصرفشان گذشته و خارج کردن آن‌ها از قفسه‌های فطریقهگاه‌هایش اســتفاده کرده اســت. شرکت‌های حمل و نقل نیز در حال اســتفاده از این تکنولوژی برای ردیابی بارهایشان در سراسر اقیانوس‌ها هستند. جدیدترین مورد اســتفاده از این تکنولوژی مربوط به اســتارت‌آپ جدیدی با نام بلاک‌اســتک (Blockstack) اســت که قصد دارد مرورگر غیر متمرکز خود را راه‌اندازی کند. این مرورگر نیازی به زیرساخت خاصی ندارد و همانند پروژه‌ی مرورگر بیت‌تورنت، وب‌سایت‌ها را به‌جای یک سرور خاص از کامپیوتر سایر افراد متصل به شبکه بارگذاری می‌کند و از این طریق امنیت و حریم شخصی‌ کاربران را در اینترنت حفظ می‌کند.

 مرورگر جدید بلاک اســتک از فناوری مشابه بیت‌ کوین بهره ‌می‌برد

در واقع ‌بلاک‌اســتک در حال حاضر یک افزونه برای مرورگرهای دیگر اســت که پس از نصب، می‌توانید آن را روی یکی از مرورگر‌های گوگل کروم، فایرفاکس یا سافاری اجرا کنید (مانند تصــویر بالا). در حال حاضر افرادی که از این مرورگر اســتفاده می‌کنند زیاد نیستند در نتیجه شانس این‌که بتوانید وب‌سایت مورد نظر خود را پیدا کنید هم کم اســت. نسخه‌ی موجود، نسخه‌ی توسعه‌دهندگان اســت تا برنامه‌نویس‌ها بتوانند برنامه‌های جدیدی برای این مرورگر بنویسند.

یکی از بنیان‌گذاران این شرکت در مصاحبه‌ای با وب‌سایت فوربز گفت:

تا به حال مرورگری ندیده‌ام که این ‌همه امکانات را هم‌زمان ارائه بدهد و برای توسعه‌دهندگان وب این امکان را فراهم کند که برنامه‌های خود را بدون نگرانی از سرور،دیتابیس یا سیستم مدیریت وب‌سایت به‌راحتی بنویسند. فقط ۴۰۰ خط کد کافی اســت تا یک توییتر غیر متمرکز داشته باشید.

بلاک‌اســتک در حال برنامه‌ریزی برای منتشر کردن نسخه‌ی اولیه‌ی برنامه برای عموم تا ۶ ماه آینده اســت. البته کمی غیر محتمل به نظر می‌رسد که مردم عادی به‌راحتی راضی شوند از یک افزونه جدید برای مرور صفحات وب در کنار مرورگر اصلی خود اســتفاده کنند. اگر علاقه‌مند به تست نسخه اولیه این برنامه هستید، از این لینک می‌توانید نسخه‌ی مک یا لینوکس آن را دانلود کنید. نسخه‌ی ویندوز هم به‌زودی منتشر می‌شود.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته مرورگر جدید بلاک اســتک از فناوری مشابه بیت‌ کوین بهره ‌می‌برد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.