پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - آمریکا برای فشار به ایران از اروپا تضمین گرفت سپس از برجام خارج انجام گرفت • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

 

رسانه‌های ناحیه فاش انجامند

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ تایم ۲۳:۳۸

Share/Save/Bookmark

 

رسانه‌های ناحیه‌ای محتوای مذاکرات اخیر دولت آمریکا با اروپا را فاش انجامند که نشان می‌دهد آمریکا قبل از خروج از برجام از اروپا برای ادامه فشار به ایران تضمین گرفته اســـــت.

به نقل پژواک نیوز، یک روخانومامه لبنانی در گزارشی نوشت: آمریکا قبل از خروج از برجام، از سه کشور اروپایی برای مقابله با پلن موشکی و ناحیه‌ای ایران ضمانت گرفته اســـــت.

روخانومامه «الجمهوریه» لبنان در این گزارش نوشته اســـــت: منابع مطلع بخشی از محتوای مذاکرات اخیر دولت آمریکا با اروپا- در دو هفته منتهی به خروج آمریکا از برجام- درباره توافق هسته‌ای (برجام) را فاش انجامند و گفتند که واشنگتن از سه کشور اروپایی خواســـــتار تعهد و ضمانت انجام گرفته اســـــت.
طبق این گزارش، آمریکا سه پرونده برای سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان مطرح انجامه و از سه کشور اروپایی خواســـــته تضمین بدهند که با نقش داخلی و ناحیه‌ای حزب‌الله لبنان مقابله خواهند انجام. سند نخست، سند اصلی اســـــت که با اصل توافق هسته‌ای مرتبط اســـــت. سند دوم عنوان «سند جانبی» (فرعی) دارد و به موضوع موشک‌های بالستیک ایران و مکانیزم نظارت بر آن مرتبط اســـــت. عنوان سند سوم، «سند جانبی شماره دو» اســـــت که درباره لزوم مقابله با نقش ناحیه‌ای ایران اســـــت.

زمانی که سران سه کشور اروپایی به آمریکا رفتند، سند سوم، در لیست مسائل مورد بحث آنان با آمریکا نبود؛ بلکه این سند از دل مذاکرات‌شان با آمریکا بیرون آمد و به سند نخست و دوم اضافه انجام گرفت. آنها پذیرفتند که این مسئله (مقابله با نقش ناحیه‌ای ایران) نیز به عنوان موضوعی جهت مذاکره، مطرح شود، مشروط بر آنکه در این مرحله، در چارچوب مسائل عمومی طرح شود.

به نقل فارس، طرف آمریکایی در مذاکرات منتهی به خروج آمریکا از برجام، طبق سند دوم، دو مطلب اصلی از طرف اروپایی خواســـــته اســـــت: یک: سه دولت اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) متعهد شوند که با نقش سپاه پاسداران ایران در ناحیه مقابله کنند. دو: سه کشور اروپایی متعهد شوند تا با نقشی که حزب‌الله در لبنان دارد مقابله کنند.
آگاهان سیاسی معتقد هستند که اروپا در فشار به جمهوری اسلامی و سیاســـــت‌های ضدایرانی با ترامپ اختلافی نداشته و خروج مدیر‌جمهور آمریکا از برجام پیش از انجام با سه کشور اروپایی هماهنگ انجام گرفته بود.

رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته گذشته با هزاران نفر از معلمان و دانشجویان به برخی حرف‌ها درباره ادامه دادن برجام با سه کشور اروپایی ‌اشاره و تصریح انجامه بودند: « من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و می‌گویم به این‌ها هم اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید والّا فردا این‌ها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه‌ دیگری خواهند انجام.» ایشان خاطرنشان انجامند: این‌ها گاهی در حال لبخند، خنجر را در سینه‌ طرف مقابل فرو می‌برند و با تعریف و تمجید ظاهری و اینکه ما می‌دانیم شما قرارداد را به هم نمی‌خانومید، اهداف خود را دنبال می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی درباره کار با اروپایی‌ها افزودند: «این مسئله زیاد حساس اســـــت، اگر توانستید تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید که به صورت حتم زیاد بعید اســـــت، ‌اشکالی ندارد و حرکت را ادامه دهید، وگرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.»
اسناد فاش انجام گرفته از سوی رسانه‌های ناحیه‌ای بار دیگر عمق نگاه رهبر معظم انقلاب را نشان داد دلیل که اروپا با هم با نشان دادن همراهی خود با ایران در حفظ برجام به آمریکا در ادامه سیاســـــت‌های ضدایرانی برای مقابله با پلن‌های موشکی و ناحیه‌ای ایران تضمین داده بود.
دیدار ظریف و موگرینی
وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا گفت: ضرورت اجرای تکمیل برجام توسط طرف‌های باقیمانده و تضمین بهره‌مندی ایران از منافع آن محور گفت‌وگو با موگرینی بود.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از دیدار همتایان خود در پکن و مسکو، دوشنبه شب وارد بروکسل مقر اتحادیه اروپا انجام گرفت تا با وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه و فدریکا موگرینی دور جدیدی از مذاکرات برجامی را آغاز کند.
ظریف صبح سه‌شنبه با فدریکا موگرینی مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا دیدار انجام.
وی پس از دیدارش با موگرینی در جمع رویدادنگاران گفت: بحث‌های نیکوی با خانم موگرینی برای آمادگی نشست مشترک با وی و سه وزیر اروپایی داشتیم.
وزیر امور خارجه افزود: تأکید بر ضرورت اجرای تکمیل برجام توسط همه طرف‌های باقیمانده و بهره‌مندی ایران از منافع برجام و اینکه این بهره‌مندی‌ها تضمین شود، نظر مشترک ماســـــت.
وی خاطرنشان انجام: درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به آن تضمین‌ها کار را شروع انجامیم.
به گزارش فارس، در دیدار ظریف و موگرینی در بروکسل سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر مدیر‌جمهور حضور داشتند.
به نقل مهر، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور رایخانومی با وزیران امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه تحت سرپرستی مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با فردا برجام، در بلژیک به سر می‌برد، پیش از عزیمت به بروکسل در نامه‌ای به فدریکا موگرینی مواضع کشورمان درباره برجام بعد از خروج آمریکا را تشریح انجام.
دیدار ساخانومده بود!
«سابرینا بلوسی»، نقل کردگوی «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت‌وگوی دیروز «موگرینی» با «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در بروکسل را «زیاد ساخانومده» توصیف انجام.
«بلوسی» با انتشار تصویری از دیدار «موگرینی» و «ظریف» در توئیتر خود نوشت: «نشستی زیاد ساخانومده با وزیر خارجه ایران، محمد‌جواد ظریف. ما با همکاری فرانسه، آلمان، انگلیس و اعضای اتحادیه اروپا در تلاش برای یافتن راه‌هایی جهت محافظت از سرمایه‌های اتحادیه اروپا هستیم. نشست امروز را برای نخستین گفت‌وگو درباره تدابیر لازم برگزار انجامیم.»
فشار آمریکا
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: آمریکا به انجام گرفتت طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای ایران را برای از بین بردن این توافق تحت فشار
گذاشته اســـــت.
به نقل رویدادگزاری‌ها، «اســـــتیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا و «موشه کهلون» وزیر دارایی
رژیم صهیونیستی روز دوشنبه بر لزوم همکاری و هماهنگی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران تاکید انجامند.
نقل کردگوی شرکت زیمنس در مصاحبه با سی‌ان‌ان اعلام انجام که در پی خروج آمریکا از برجام این شرکت دیگر با ایران قرارداد جدیدی امضا نخواهد انجام.
آخرین رویداد؛ رییس بانک مرکزی تحریم انجام گرفت
به نقل تسنیم به گرازش از رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا، ولی الله سیف مدیر بانک مرکزی ایران را تحت تحریم‌های جدید قرار داد.
آمریکا همچنین بانک البلاد الاسلامی را نیز تحریم انجامه اســـــت.