پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - دریاچه الیمالات یک مقصد معقول برای سفرهای پاییزی • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

 

دریاچه الیمالات کجاســـــت؟

معرفی

نور، یکی از منطقهستان‌های اســـــتان ماخانومدران اســـــت که در سمت شمال با دریای زیبای خزر هم‌مرز اســـــت. با این وجود، خزر تنها پهنه‌ی آبی این منطقهستان نیست و می‌توان دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیادی را در آن مشاهده انجام.

منطقه چمستان مرکز بخش چمستان در این منطقهستان به شمار رفته و یکی از بهترین نقاطی اســـــت که می‌توان برای سفر برگزید. دریاچه‌ی سد الیمالات در ۸ کیلومتری راه نور به چمستان در جنوب دو راهی منتهی به روستای کارگرکلا قرار دارد. فاصله‌ی دریاچه با خود جاده حدود ۳ کیلومتر اســـــت.

این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان جنگل، مناطق اســـــتوایی را برایتان تداعی می‌کند. بخشی از راه دسترسی به دریاچه‌ی سد خاکی الیمالات از میان درختان سر به فلک کشیده می‌گذرد و چشم‌انداز‌هایی بی‌نظیر را ارایه می‌دهد.

رویداد نیکو برای علاقه‌مندان به ماهیگیری اینکه ماهیانی از جمله قزل آلا و آمور در این دریاچه خانومدگی می‌کنند. به صورت حتم به دلیل این که اغلب آقام این ناحیه ماهی‌های قرمز شب عید خود را درون آب دریاچه رها می‌کنند، می‌توان تعداد قابل توجهی از این نوع ماهی را هم مشاهده انجام.

طبیعت زیبای اطراف دریاچه، درختانی که تا نزدیکی لبه‌ی ساحل رانجام گرفت انجامه و دریاچه را در آغوش کشیده‌اند، خالق چشم‌اندازی به واقع دیدنی خلق هستند که در کاهش دریاچه‌ای می‌توان مشابه آن را پیدا انجام.

برای سفر و دیدن این مکان می‌توانید روی پایان فصول حساب باز کنید که به صورت حتم در طول فصل زمستان و پاییز نباید انتظار سرسبزی بهار و تابستان را داشت. با این وجود پاییز را می‌توان یکی از زیباترین فصل‌ها و حتی شاید زیباترین فصل سال برای تماشای دریاچه نامید.

آدرس

ماخانومدران، منطقهستان نور، ۸ کیلومتری جاده نور به چمستان، روستای کارگرکلا

دسترسی

گردشگاه دریاچه الیمالات در دل جنگل واقع انجام گرفته اســـــت. در آنجا همه چیز برای تعداد تایم تفریح و به صورت حتم آرامش مهیا اســـــت. بعد از پارک اتومبیل، باید راهی پنج دقیقه‌ای را پیاده روی کنید و بعد از طی این مسافت از بلندی به سمت پایین که دریاچه در آنجا واقع انجام گرفته اســـــت، هدایت می‌شوید. پلی زیبا شما را به آنجا وصل می‌کند.

نمای زیر پل سدی اســـــت که گاهی اوقات پرآب اســـــت. پس از پشت سر گذاشتن تعداد پله به سنگ‌های زیبای کنار رودخانه نزدیک می‌شوید.

خوشبختانه امکانات رفاهی متعددی از جمله رستوران، فروشگاه، سرویس بهداشتی، نقاطی برای چادر زدن، آلاچیق، سوئیت و کافی‌شاپ برای آسودهی حال گردشگران تعبیه انجام گرفته اســـــت.

همچنین اگر به ماهیگیری و قایق‌سواری علاقه‌مند هستید، تجهیزات و وسایل مورد نیاز را می‌توانید در همین مکان تهیه کنید. قایق‌سواری روی این دریاچه و تماشای طبیعت زیبای اطراف آن تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.

برای ورود به دریاچه باید مبلغ اندکی بپردازید که احتمالا از عهده‌ی هر کسی بر بیاید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم خودتان غذا آماده کنید و با کمپ زدن در روی سنگ‌ریزه‌های کنار دریاچه یک روز دلپذیر و به یاد ماندنی را در کنار خانواده سپری کنید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید و احتمالا برای زیادی حیاتی باانجام گرفت وجود پشه در این مکان اســـــت. اگر حساسیت دارید بهتر اســـــت از کرم‌ها و اسپری‌های مخصوص اســـــتفاده کنید.

این دریاچه تنها دیدنی چمستان نیست. روستای لاویچ یکی دیگر از نقاط پرگردشگر این ناحیه اســـــت که در میان کوه‌ها واقع انجام گرفته و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بهتر اســـــت بازدید از این نقطه را هم در پلن‌ی سفرتان به چمستان بگنجانید.