پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - روایتی دیگر از ماجرای مرگ دلخراش آتنای دو ساله +تصویر • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

، این روزها رویداد قتل دلخراش آتنا موضوع داغ کشور انجام گرفته اســـــت؛ دختربچه‌ای از پارس‌آباد اردبیل که جناب آقا ۴۲ ساله، جان او را به طرز فجیعی گرفت.

در قزوین هم اما تعدادی پیش، روز چهاردهم تیرماه امسال دختربچه‌ای به نام آتنا به طرز دلخراشی جان باخت.

آتنای اســـــتان ما دو سال افزایش نداشت. سگ‌های ولگرد، او را دریدند و مادرش، فرخانومد خردسال را در دهان سگ‌ها یافت.

 روایتی از ماجرای مرگ دلخراش آتنای اسفرورین

صبح که مادر مشغول کار بود، آتنا به کوچه رفت. کودکان دیگری هم در کوچه بودند. سگ‌ها هم بودند. می‌گویند بچه‌ها سگ‌ها را رمانده‌اند. تحریکشان انجامه و وقتی سگ‌ها به سمت آنان هجوم برده‌اند، کودکان پا به فرار گذاشته‌اند؛ اما آتنا که کوچکتر از همه بوده، نتوانسته فرار کند و گرفتار سگ‌ها انجام گرفته اســـــت.

همسایه‌ها هم این صحنه دلخراش را دیده‌اند.

شکایت خانواده

در پی این اتفاق خانواده آتنا از منطقهداری شکایت انجامند؛ اما منطقهدار اسفرورین، آن زمان منطقهداری را مبرا از تقصیر دانست و گفت که علت حضور سگ‌ها در داخل منطقه، مشخص نبودن دستورالعمل و چگونگی دفع سگ‌های ولگرد بوده اســـــت.

علی عمویی با بیان اینکه از ابتدای سال هیچ تعداد سگ دفع نانجامه‌ایم، افزود: از این پس باید دفع سگ‌ها را آغاز کنیم. 

 روایتی از ماجرای مرگ دلخراش آتنای اسفرورین
تعداد روز پس از آن در نشست شورای سازمان همیاری منطقهداری‌های اســـــتان، فریدون همتی اســـــتاندار قزوین سگ‌های ولگرد را میهمانان ناخوانده دانسته که از اســـــتان‌های دیگر به قزوین آورده انجام گرفته‌اند و علی فرخزاد، معاون هماهنگی امور عمرانی اســـــتاندار هم با تأکید بر الزام منطقهداری‌ها به «جمع‌آوری و نگهداری» سگ‌های ولگرد تصریح انجام: پایان منطقهداری‌ها ملزم به «جمع‌آوری و نگهداری» سگ‌های ولگرد هستند که هزینه‌های این اقدام باید از سوی منطقهداری‌ها تأمین شود و تا زمان اپژواک نیوز بخشنامه جدید همین روند ادامه دارد.

جمع‌آوری ۱۲۰ سگ در اسفرورین پس از حادثه

اینک بخانجام گرفتار اسفرورین از جمع‌آوری حدود ۱۲۰ سگ در منطقه اسفرورین طی مدت تعداد شب پس از حادثه آتنای دو ساله رویداد می‌دهد و به مهر می‌گوید: سازمان حفاظت محیط زیست اجازه اتلاف سگ‌ها را نمی‌دهد؛ دلیل که سگ‌ها حق حیات دارند و از طرف دیگر، نابودی آنها ممکن اســـــت موجب هجوم کفتار و گرگ به جوامع انسانی شود.

نگهداری هر سگ ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان

مهدی رحمانی با بیان اینکه در صورت بیمار یا هار بودن سگ‌ها مرگ با ترحم و در غیر این صورت واکسیناسیون و رهاسازی آن‌ها باید انجام شود، اضافه می‌کند: هزینه جمع‌آوری، نگهداری، درمان و رسیدگی به سگ‌ها برای هر قلاده سگ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اســـــت، نه فقط منطقهداری اسفرورین بلکه دیگر منطقهداری‌ها هم قادر به این کار نیستند.

وی تصریح می‌کند: در صورت رهاسازی سگ‌ها، مجدد احتمال بروز مشکلات و حاکم انجام گرفتن فضای ترس و نگرانی وجود دارد؛ پس بهترین راه، قلاده‌گذاری سگ‌ها و مشخص انجام گرفتن صاحبان آن‌هاســـــت.

بخانجام گرفتار اسفرورین می‌گوید: در غیر این صورت حتی اگر منطقهداری پایان سگ‌ها را جمع‌آوری کند، باز هم سگ‌های دیگری از اطراف وارد منطقه می‌شوند؛ همچنانکه در روزهای پایانی سال ۹۵ تعداد زیادی سگ به وسیله شخص ناشناسی در روستای کهک تاکستان رها انجام گرفتند.

رحمانی خاطرنشان می‌کند: احتمال می‌رود این سگ‌ها با توجه به پلاک‌گذاری‌های انجام انجام گرفته، از محمدآباد خره در بویین زهرا انتقال داده انجام گرفته باشند و از این رو تا زمانی که مشکل سگ‌ها به صورت اســـــتانی حل نشود، نمی‌توان به حل مشکل در منطقهها امید تعدادانی داشت.

وی ادامه می‌دهد: یک نکته حیاتی درباره وجود سگ‌ها در منطقه، وجود مناطق آلوده و در نتیجه، تجمع سگ‌هاســـــت که رفع آن می‌تواند به دفع سگ‌ها کمک قابل توجهی بکند.

آمار بالای مرگ کودکان در حوادث

بخانجام گرفتار اسفرورین نقش خانواده را در مراقبت از فرخانومدان مورد توجه قرار می‌دهد و بیان می‌کند: در بخش اسفرورین آمار بالایی از مرگ و آسیب کودکان زیر پنج سال بر اثر حوادثی نظیر حیوان‌گزیدگی، تصادف با خودرو، سقوط از بلندی و خفگی در آب یا چاه وجود دارد و حتی در بخش‌های اسفرورین، ضیاءآباد و امثال آن فرخانومدان به طور معمول مقابل درب خانه به گیم می‌پرداخانومد که حل این مشکل مستلزم تعلیم مادران دارای فرخانومد زیر پنج سال به وسیله مراقبان سلامت اســـــت.

گرچه طبق آموزه‌های دین اسلام، از جمله حقوق فرخانومد بر پدر و مادر، مراقبت از اوست و باید خانواده کودک از او مراقبت می‌انجامند؛ اما اینها نافی مسئولیت نهادهای متولی در دفع سگ‌ها نیست؛ زیرا اگر یک بزرگسال، یک خانوم باردار، سرباز یا هر عابر دیگری نیمه شب در حال تردد در منطقه باانجام گرفت، چه بسا مورد هجوم سگ‌ها قرار گیرد یا دست‌کم دچار ترس و دلهره شود.

از سوی دیگر وقتی جایی عنوان «منطقه» به خود می‌گیرد، باید خدمات آن هم در حد یک منطقه باانجام گرفت و امنیت آن ناحیه چنان باانجام گرفت که آقام در آسایش خاطر در سطح منطقه تردد کنند.

این اقدام اما به دلیل هزینه‌های سنگین و تعدادجانبه بودن موضوع، صرفا بر عهده یک نهاد خاص نیست.

بی‌شک آنچه آتنا را طعمه مرگ انجام، غفلت بود.