پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - شرکت‌های آب معدنی فرصتی معقول برای ایجاد اشتغال در ماخانومدران/ چشمه‌های لاریجان بستری برای تولید آب معدنی • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

به نقل پژواک نیوز، منطقهستان آمل با دارا بودن قله سرافراز دماوند، رودخانه، جاده هراز و لاریجان متداوم سبز، دارای پتانسیل بالایی برای فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری و صنعتی اســـــت، منطقهی که می‌‌توان آن را به عنوان شریانی‌ترین منطقه اتصالی اســـــتان ماخانومدران و پایتخت کشور دانست و علی‌رغم این موارد، تا به حال از اســـــتعدادهای موجود این خطه عزیز کشورمان بهره‌برداری‌های لازم انجام نانجام گرفت.

نعمتی که اشتغال‌زا و هم درآمدآفرین اســـــت

یکی از این نعمت‌های خدادادی، که تا به حال برای آن پلن‌ریزی دقیقی نانجام گرفت، وجود چشمه‌های فراوان لاریجان و رودخانه هراز اســـــت که سالانه میلیاردها مترمکعب آب آن، بدون هیچگونه اســـــتفاده به دریای خزر ریخته می‌‌شود.

مدتی اســـــت که با احداث سد هراز به دنبال بهره‌برداری درست از رودخانه هراز هستند اما در این بین، چشمه‌های لاریجان در بین مجوزگیم و همچنین خرید و فروش مجوز‌های اخذ انجام گرفته و کارخانه‌هایی که قرار بود برای تولید آب معدنی احداث شوند، فراموش انجام گرفت.

فرماندار ویژه آمل احداث منطقهک صنعتی آب در ناحیه بالا دست بخش لاریجان را در دست بررسی دانست و افزود: هفته‌های فردا با حضور مسئولان اســـــتان به بازدید از مناطق مدنظر خواهیم رفت.

قاعده‌مندی و نظارت، شرط تداوم کار اســـــت

وی با گلایه از پراکندگی زیاد از حد شرکت‌های آب معدنی گفت: نباید این‌گونه باانجام گرفت که هرجا چشمه‌ای وجود دارد، مجوز احداث کارخانه آب معدنی اخد شود.

رسولی با بیان اینکه زیاد از ٣۰ شرکت، مجوز احداث کارخانه آب معدنی را دریافت انجامند اما تنها چهار شرکت در حال فعالیت اســـــت، گفت: ۱۰ پروانه به دلیل عدم ساخت کارخانه لغو انجام گرفت و مابقی در مرحله تعیین تکلیف هستند.

وی با اشاره به اینکه باید از تجربیات گذشته درس گرفت، خاطرنشان انجام: اهلیت سرمایه‌گذار باید بررسی شود و تعداد مجوزهای احداث کارخانه‌های بهره برداری از آب باید محدود و با بررسی‌های لازم انجام شود.

ضرورت ایجاد منطقهک آب

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت منطقهستان آمل دبی هدر رفت آب ورودی رودخانه هراز با در نظر گرفتن چشمه‌های موجود را ۳۰۰ لیتر دانست و افزود: با احداث منطقهک صنعتی آب و صنایع وابسته همچون ماءالشعیر و ظروف پلاســـــتیکی و صنایع مرتبط با آب می‌‌توان نهایت اســـــتفاده را از آبی که بلااســـــتفاده وارد هراز می‌‌شود برد.

چنگیز فروزان با اشاره به اینکه مجوزهایی که در سال‌های گذشته در خصوص بهره‌برداری از آب داده انجام گرفت بنا به دلایلی منجر به احداث کارخانه نانجام گرفت، گفت: عدم اخذ مجوز از دیگر ادارات ذی‌ربط و مشکلات مالی منجر به عدم احداث کارخانه انجام گرفت که در این راســـــتا برخی پروانه‌ها ابطال خواهد انجام گرفت.

منطقهکی که مشکلات سرمایه‌گزاران را حل می‌کند

وی با بیان اینکه منطقهک این مزیت را دارد که سرمایه‌گذار، دیگر دغدغه زمین برای احداث کارخانه را نداشته باانجام گرفت، تصریح انجام: زمین در اختیار سرمایه‌گذار قرار خواهد گرفت تا دغدغه مجوز از منابع طبیعی و محیط‌زیست را نداشته باانجام گرفت و فقط باید قوانین موجود در منطقهک صنعتی را اجرا و رعایت کنند.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت منطقهستان آمل اظهار انجام: در صورت احداث این منطقهک، متقاضی بعد از اخذ مجوز از صنعت، معدن و تجارت با اداره امور آب قرارداد می‌‌بندد و وارد کار می‌‌شود که شرایط آن از شرکت منطقهک‌های صنعتی هم آسوده‌تر اســـــت.

ایجاد فرصت شغلی برای ۲هزار نفر

این مسئول با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌‌شود به طور مستقیم زیاد از ۲۰۰۰ نفر در این منطقهک مشغول به کار شوند، افزود: غربال‌گری در بحث سرمایه‌گذار می‌‌شود تا افرادی وارد کار شوند که شرایط این امر را داشته باشند.

مدیر امور منابع آب آمل با بیان اینکه در گذشته دردسرهای زیادی برای تخصیص آب به شرکت آب معدنی وجود داشت، یادآور انجام گرفت: از گذشته ذهنیت احداث منطقهک صنعتی آب در ناحیه لاسم و روستای زیار وجود داشت که تا ۲۰۰ الی ۳۰۰ لیتر آب می‌‌توان به این منطقهک اختصاص داد.

ولی‌الله ولی‌پور با بیان اینکه هر لیتر آب موجب اشتغال‌زایی ۵ الی ۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمسنقیم خواهد انجام گرفت، تصریح انجام: باید سرمایه‌گذاری جذب شود که اراده قوی در کار داشته باانجام گرفت و به دنبال اخذ وام از دولت نباانجام گرفت.

قائل انجام گرفتن تسهیلات برای متقاضیان

مدیر امور منابع آب آمل با بیان اینکه مجوزهایی در گذشته داده انجام گرفت اما کارخانه‌ای احداث نانجام گرفت، گفت: مجوز‌های گذشته با رقم‌های تعدادصد میلیونی خرید و فروش می‌‌شود و در گذشته وام‌هایی هم در همین راســـــتا گرفته انجام گرفت که این نشان از اهمیت بررسی اهلیت فرد سرمایه‌گذار دارد.

به نقل رویدادنگار ما، با توجه به وجود چشمه‌سارها و رودخانه‌های فراوان و پر آب در سطح اســـــتان ماخانومدران، توجه به سرمايه‌گذاری در اين بخش می‌تواند در توسعه و شكوفايی اقتصاد، ايجاد اشتغال در اســـــتان و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی نقش حیاتیی ايفا كند.