پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - «قلک‌شکنی» آئین ماخانومدرانی‌ها در شب نخست ماه محرم +تصویر ها • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

به نقل پژواک نیوز، آئین قلک‌شکنی، از جمله آداب و سنن ماخانومدران در ایام محرم اســـــت که با شور و حال خاصی در هر گوشه از اســـــتان برگزار می‌شود.

همه ساله مراسم قلک‌شکنی در شب نخست ماه محرم در برخی از مساجد با جمع‌آوری نذورات آقام در کمک به برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

افراد زیادی از گوشه و کنار منطقه، کوچک و بزرگ، پیر و جوان از سر ارادت به سرور و سالار شهیدان با اندک پس‌انداز خود به مسجد می‌آیند و هر کسی حاجتی دارد و حاجاتشان را از جگر گوشه زهرا(س) می‌گیرند.

این سنت، رسم تجلی عشق و ارادت آقامانی اســـــت که دل در گرو اهل‌بیت دارند و در رثای سالار شهیدان، هرسال نخست ماه محرم، این آیین سنتی را اجرا می‌کنند.

با پهن انجام گرفتن پارچه سبز در وسط حسینیه، پایانی قلک‌هایی که از سال گذشته تحویل آقام انجام گرفته بود، دور تا دور پارچه چیده می‌شود و مراسم قلک‌شکنی همراه با آیین هایی عاشورایی آغاز می‌شود.

http://pejvaknews.ir/wp-content/uploads/2017/09/nf00313956-1.jpg

قلک‌شکنی رسم عاشورایی که اهالی بربری‌محله منطقهستان قائم‌منطقه که هر ساله با هم با شب نخست محرم در این منطقهستان اجرا می‌شود.

این رسم از ۹ سال گذشته تاکنون رواج داشته و هر سال باشکوه‌تر از سال قبل با حضور مداحان، پیرغلامان و عزاداران حسینی برپا می‌شود.

مراسم با پهن انجامن پارچه‌های سبز در وسط حسینیه، چیدن قلک‌ها و با نشستن افراد بزرگ و کوچک دور این پارچه شروع می‌شود که در ابتدای دو قلک سفالی توسط پیرغلامان شکسته و مابقی قلک پلاســـــتیکی توسط آقام با چاقو پاره می‌شود و شروع به شمارش نذورات جمع‌آوری انجام گرفته از سال گذشته که به حاجتمندان برای قرار دادن نذورات به آنان داده انجام گرفته بود، می‌کنند.

سیدعباس سیدی موسوی متولی و خادم حسینیه بربری‌محله منطقهستان قائم‌منطقه در گفت‌وگو با پژواک نیوز، می‌گوید: مراسم قلک‌شکنی بربری محله، امسال برای نهمین سال اجرا و هر سال بهتر از سال گذشته برگزار می‌شود که این نذورات موجود در قلک‌ها برای تامین مخارج حسینیه جمع‌آوری می‌شود.

وی می‌افزاید: هر ساله هزار و ۶۰۰ قلک که از شب نخست محرم تا چهل و هشتم صفر سال گذشته بین آقام توزیع ‌انجام گرفت و حال امسال آنان این قلک‌ها را تحویل می‌دهند که به عنوان کمک‌های آقامی و نذورات، خرج شب هفتم محرم و هزینه‌های جاری می‌شود.

http://pejvaknews.ir/wp-content/uploads/2017/09/nf00313956-2.jpg

موسوی با بیان اینکه انگیزه آقام عشق به امام حسین(ع)، خاندان عصمت و طهارت و ارزش‌ها اســـــت، یادآور انجام گرفت: نام امام حسین(ع) همه را همانند خانومجیری کنار هم نگه می‌دارد و با شروع ماه محرم همه عاشقان ادای تکلیف خود را به جا می‌آورند و با تأسی به این آئین‌ها، یاد و جایگاه پیشینیان خود را در این حسینیه خانومده نگه می‌دارند.

وی گفت: بربری‌محله قائم‌منطقه در برگزاری این مراسم به دلیل حسینیه و امامزاده در این محل نمونه اســـــت و خانواده‌ها به عشق امام حسین(ع) در این آئین‌ها شرکت می‌کنند.

سیدعلیرضا موسوی عبدالهی مسؤول هیئت امنای حسینیه بربری‌محله منطقهستان قائم‌منطقه نیز در گفت‌وگو با پژواک نیوز، بیان انجام: آقام با عشق و علاقه قلک‌های تحویلی را پر می‌کنند و همین موجب اســـــتقبال فراوان در این آئین‌ها انجام گرفته اســـــت.

http://pejvaknews.ir/wp-content/uploads/2017/09/nf00313956-3.jpg

وی افزود: مراسم قلک‌شکنی بربری‌محله بر حسب قلک‌دهی دوران جنگ تحمیلی اســـــت به طوری که نخستین قلک مربوط به حسینیه بربری‌محله بود.

موسوی یادآور انجام گرفت: حسینیه بربری محله قائم‌منطقه معمولا محور اصلی مراسم قلک‌شکنی اســـــت و هر سال با اســـــتقبال عاشقان به امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) برگزار می‌شود.

مسؤول هیئت امنای حسینیه بربری‌محله منطقهستان قائم‌منطقه در پایان گفت: آئین قلک‌شکنی همراه با نوحه‌خوانی و سینه‌خانومی اجرا می‌شود.