پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - مسجد مقدس محدثین بابل مشهور به جمکران ثانی +تصویر ها • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

مسجد مقدس محدثین بابل مشهور به جمکران ثانی +تصویر ها

به نقل پژواک نیوز، مسجد مقدس محدثین در بخش مرکزی منطقه بابل، خیابان شیخ کبیر(افرا داربن) واقع انجام گرفته اســـــت که در نیمه نخست قرن ۱۲ هجری حدود ۳۰۰ سال پیش احداث انجام گرفت.

مساحت مسجد ۱۶۰۰ متر مربع و از قسمت‌های زیر تشکیل انجام گرفته اســـــت: شبستان طبقه پایین و شبستان طبقه بالا، قبرستان(حیاط مسجد)، مقبره تعداد تن از علمای مشهور منطقه، کفانجام گرفتاری، مناره قدیمی و دارای سه درب شرقی، غربی و جنوبی اســـــت.

این مسجد از شمال به محله سرحمام و از سمت شرق به محله شهید گدازگر(شمشیرگرمحله) و از سمت غرب به محله شهید روشن ضمیر(طوقداربن) و از سمت جنوب به فاصله تقریبی ۲۰۰ متر به خیابان گلشن منتهی می‌شود، هم‌چنین مسجد محدثین از شمال به مسجد کاظم بیک، از شمال شرقی به مسجد پیرعلم و از شرق به مسجد موسی‌بن جعفر(ع) و از غرب به مسجد کوچک شمشیرگر محله و از جنوب به مسجد گلشن و از جنوب غربی به مسجد خاتم‌الاوصیا(بی‌سر تکیه) مشرف می‌شود.

تاریخچه بنای مسجد

این مسجد بر اساس دستور خاص حضرت مهدی(عج) به عالم جلیل‌القدر و فرزانه دوره صفویه مرحوم محمدنصیر بارفروشی معروف به «ملانصیرا» (متوفّی۱۱۵۰ ق) بنا انجام گرفته اســـــت، ایشان از نوادر روزگار، دارای فضایل و کرامات زیادی بودند که در بیداری، محضر امام زمان(عج) تشرف یافته‌اند و آن حضرت به ایشان امر فرمودند تا در این مکان مسجدی بنا کنند.

شرح بنای این مکان مقدّس، سینه‌به‌سینه تاکنون نقل انجام گرفته و بدین شرح اســـــت: شبی درب منزل عالم ربانی، مرحوم ملّانصیرا، به صدا در می‌آید و ایشان در را باز می‌کند، شخص بزرگوار و با عظمتی را می‌بیند که از ایشان می‌خواهد همراه وی بیاید! ملانصیرا نیز امتثال امر می‌کند و با هم به راه می‌افتند تا به این مکان(مکان فعلی مسجد محدّثین) می‌رسند.

آن حضرت به ایشان امر می‌فرماید که در این مکان مسجدی بنا کند و نام آن را «محدثین» بگذارد سپس آن شخص بر سر چاهی خشکیده در این مکان می‌ایستد و آب چاه بالا می‌آید و وضو می‌سازد. مرحوم ملّانصیرا نیز از آن چاه وضو می‌گیرد و در نماز به آن شخصیّت والا مقام اقتدا می‌کند و آن شخصیّت را نمی‌بیند.

ملّا نصیرا تازه می‌فهمد که آن شخص امام زمان(عج) بودند، ملّانصیرا هلالی از خشت چیده انجام گرفته را در گوشه آن زمین می‌بیند که از قبل موجود نبود که حکایت از محراب و قبله می‌کند.

مرحوم ملانصیرا این دستور ولایی را با جمله‌ای عربی بیان می‌کند که به صورت کتیبه‌ای، سالیانی دراز، بر روی محراب مقدس این مسجد نقش بسته اســـــت: «لَقَد اَمَرَ الشَّمسُ الخَفی خاتِمُ المَعصُومینَ بِبِناءِ هَذا وَ سَمّاهُ بِمَسجِدِ المُحَدِثینَ»؛ یعنی: “به تأکید آن خورشید پنهان، آخرین معصوم، به ساختن این مکان امر فرمودند و آن را مسجد محدثین نامیدند، شعبان المعظّم ۱۱۳۶ ق”.

نامگذاری این مسجد

نامگذاری این مسجد و خود مکان مقدّس مسجد، به مثابه حربه و پایگاهی در مقابل یهودیان و فرقه باطل و ضاله بابیت و برای مقابله با آنان مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا چنین نقل گردیده اســـــت که در گذشته در این منطقه، یهودیان زیادی خانومدگی می‌انجامند و در ۲۰۰ متری این مسجد در محلّه‌ای سکونت داشتند، هم‌اکنون نیز آن محل در بین آقام به نام «یهودی محله» منطقهت دارد.

«محدثین» جمع مکسر سالم محدث در حال نصبی و جری و به معنای «هر چیز تازه واقع انجام گرفته» و «نوکننده» اســـــت، محدثین از یک جنبه به معنای «راویان حدیث» نیز معنا می‌شود.

جلوه‌های معنوی و عرفانی مسجد محدثین

الف) محراب مقدّس

از گذشته دور، آقام منطقه بابل به محراب مقدس محدثین اعتقاد زیاد دارند، هر کسی که بار اوّل وارد این مسجد می‌شود، در این محراب دو رکعت نماز برای حاجت خود به جا می‌آورد.از زمان احداث مسجد این محراب مبنای قبله آقام منطقه بابل گردید حتی در مشاهدات میدانی و مصاحبه‌ها برخی گفتند که آقام با امتحان قطب‌نمای خود و هماهنگ بودن عقربه قبله‌نشان با راســـــتای محراب، به صحّت قطب‌نما از حیث فنّی اطمینان حاصل می‌انجامند.

ب) مرقد علمای فرزانه و مجتهد

این مسجد مقدس علمای فرزانه و مجتهدی را در دل خود جای داده اســـــت، در این مکان به برخی از علمای مدفون در حیاط این مسجد اشاره می‌شود:

علامه آیت‌الله ملانصیرا ماخانومدرانی متوفی ۱۳۰۳ یا ۱۲۹۵ این مجتهد فرزانه از بزرگان علمای امامیه و مجتهدین ماخانومدرانی در قرن دوازدهم هجری و اواخر دوره صفویّه بوده اســـــت.

علامه آیت‌الله‌ شیخ محمدحسن کبیر معروف به شیخ کبیر متوفی شوال ۱۳۴۵ ق، ایشان عالمی فاضل، فقیهی اصولی، محدثی رجالی و ادیب بود.

آیت‌الله شیخ مهدی طیبی متوفی تیر ۱۳۳۸ ش از عالمان ربانی دوره پهلوی نخست بوده اســـــت.

ج) مرقد منور دو شهید گمنام

مسجد محدثین هم‌چنین دو شهید گمنام ۲۰ و ۲۱ ساله را از سال ۱۳۸۷ در آغوش خود دارد.

د ) ائمه جماعت موفق و اندیشمند

برخی از ائمه جماعات این مسجد در گذشته عبارتند از: علامه ملانصیرا بانی مسجد که پس از بنای مسجد نمازجمعه را در این مکان برقرار انجامند، شیخ کبیر، آیت‌الله شیخ هادی روحانی، آیت‌الله طیبی، حجت‌الاسلام ارشادی، حجت‌الاسلام حجتی و حجت‌الاسلام شیخ مهدی مقدسی که تعداد سالی امامت این مسجد را بر عهده داشتند، این عالمان از اندیشمندان مطرح منطقهستان بابل بودند که محور توجه ملاطفت مؤمنان نمازگزار بودند.

تولیت مسجد

از سال ۱۳۸۴تاکنون امامت و مدیریت فرهنگی مسجد را به طور منسجم حجت‌الاسلام عسکر نصیرایی برعهده دارند، ایشان به امر امام‌جمعه بابل حجت‌الاسلام شیخ حسن روحانی، امامت و مدیریت مسجد را بر عهده گرفتند.

وی از روحانیون اهل قلم و نویسنده کتاب مشهور «خورشید پنهان، نگاهی به تاریخچه و کرامات مسجد مقدس محدثین بابل(جمکران ثانی) هستند که در راســـــتای اشاعه فرهنگ اسلامی به طور گسترده فعالیت می‌کند به گونه‌ای که این مسجد مقدس هم‌ اکنون یکی از مساجد موفق، پویا و محوری در اســـــتان و شمال کشور محسوب می‌شود.

خاطرنشان می‌کنیم که حجت‌الاسلام نصیرایی به تازگی بعنوان روحانی و امام جماعت برتر در همایش برترین‌های مساجد کشور مورد تجلیل قرار گرفت.

فعالیت‌ها و مراکز فرهنگی مسجد در این مسجد کلیه نماز‌های یومیه به جماعت برگزار و در حواشی نماز جماعت، تلاوت مستمر قرآن کریم، تفسیر آیات شریف، ارائه احکام و قرائت ادعیه‌هایی مانند دعای کمیل، توسل، زیارت عاشورا و زیارات دیگر به همراه احادیث اخلاقی برگزار می‌شود.

مراسم مربوط به سوگواری ایام محرم، آل‌الله، صفر، فاطمیه، اعتکاف، احیای تکمیل لیالی‌قدر، جشن اعیاد و معقولت‌ها از پلن‌های فرهنگی منسجم و فراگیر در(سطح منطقهستان) این مسجد اســـــت که هر سال بهتر از قبل برگزار می‌شود.

مراکز فرهنگی این مسجد عبارتند از:

– کتابخانه تخصصی مهدویّت، که هر روز فعال اســـــت و شامل کتابهای متعدد مهدویّت اســـــت.

– مرکز عرضه محصولات فرهنگی

 
– کانون خانه خورشید: این کانون در جذب جوانان و سازمان‌دهی آنان در پلن‌های فرهنگی و هنری با برگزاری کلاس‌های علمی و هنری فعالیت‌های چشم‌گیری دارد.

– مجمع قاریان قرآن

– مهد قرآن مسجد محدّثین

مراسم معنوی اعتکاف

انسان همواره به دنبال راهی برای رسیدن به آرامش و گریز از هیاهوی این دنیای مادی اســـــت، فرار از اشتغالات خانومدگی و هوای نفس این فرصت را برای انسان هموار می‌سازد اما برای این دوری نیاز به خلوت اســـــت تا در انزوای وجود خویش خانه دل را از خانومگار گناهان بشوید، اعتکاف زمینه چنین خلوتی را فراهم می‌کند و چه خلوتی زیباتر از خلوت در خانه آخرین حجت خدا بر زمین!

مسجد محدثین سالانه پذیرای قریب به ۳۱۳ بانوان معتکف از سراسر اســـــتان ماخانومدران اســـــت و با پلن‌های معنوی، متنوع و اثر بخش، خدمات‌دهی معقول، بسته‌های فرهنگی و پلن‌های رسانه‌ای معقول نشاط معنوی را برای آنان فراهم می‌آورد.

 

مسجد محدثین در نگاه بزرگان

مرحوم آیت‌الله فاضل(موسس حوزه علمیه فیضیه ماخانومدران و از علمای برجسته کشور): مسجد مقدس محدثین منتسب به ائمه اســـــت و باید مانند حرم امام رضا(ع) و ائمه معصومین(س) شود و سرمایه‌گذاری گردد و هر کس به هر مقداری که می‌تواند باید انجام دهد؛ امیدواریم حرکت و تغییر افزایشی بشود برای توسعه و عمران آن.

حجت‌الاسلام حسن روحانی(امام جمعه منطقه بابل): یکی از وظایف ما در دوران غیبت سر زدن به مکان‌هایی اســـــت که یاد و نام حضرت حجت(عج) در آن جلوۀ ویژه دارد و منتسب به حضرت اســـــت، نمونۀ آن این مسجد مقدس اســـــت که حضور ما در این مکان باید در طول هفته باانجام گرفت نه فقط در ایام خاص.

آیت‌الله بحرالعلوم میردامادی(مسئول مرکز جهانی تخصصی حضرت ولی‌عصر(عج)): مسجد مقدس محدثین مورد توجه حضرت حجت، زیاد مکان نورانی و معنوی اســـــت، یکی از پایگاه‌های فعال فرهنگ مهدویت درکشور اســـــت و باید تلاش افزایشی در بالا بردن سطح علمی، فرهنگی و رسانه‌ای آن انجام داد تا جهانی شود و این در صورتی اســـــت که پلن‌های آن ماهواره‌ای شود.

آیت‌الله علم‌الهدی(امام جمعه مشهد مقدس): خدا می‌داند که معنویت این مسجد مرا گرفته اســـــت، خصوصاً قبور بزرگانی که در این مسجد مدفونند.

راه‌های ارتباطی با مسجد مقدس محدثین

آدرس: ماخانومدران، بابل، چهار راه گلشن

تلفن تماس: ۳۲۲۹۳۳۲۳-۰۱۱ و کد پستی: ۱۷۶۹۱-۴۷۱۳۸

آدرس سایت هشدار‌رسانی: http://www.mohaddesin.ir/home.html

آدرس کانال حتمی در فضای مجازی(تلگرام): https://t.me/mohadesin

نظر یکی از مداحان مسجد مقدس محدثین

سجاد مهدی‌پور مداح جوان مسجد محدثین در گفت‌وگو با پژواک نیوز این مسجد را محل آرامش آقام برشآقا و اظهار انجام: با توجه به فضای حاکم بر جامعه و شرایط اقتصادی آقام، مراسمات مسجد محدثین بعنوان پناهگاهی برای آرامش روحی آحاد ملت اســـــت.

وی افزود: نکته قابل تامل آن که جلسات با حضور پرشور آقام، فضایی را در جان و روح آقام ایجاد انجامه که خواهان جلساتی قوی و معرفتی هستند، این نشانه زیادنیکوی برای یک جامعه منتظر اســـــت.

این مداح به نقش حیاتی خادمان و متخصصان فرهنگی در افزایش آگاهی آقام اشاره و تاکید انجام: تیم فرهنگی جوان، خلاق، متخصص و متفکر در مسجد محدثین موجب انجام گرفته اســـــت تا امورات فرهنگی و آگاهی‌بخشی در فضای جامعه بصورت تکمیلا تخصصی انجام شود، در این میان می‌توان به سایت، فضاهای مجازی، تلفن گویا، بیلبوردها، برشورها، مجلات و…. اشاره انجام که مبانی معرفتی امام زمانی تولید انجامه و در فضای جامعه منتشر می‌کنند.

مهدی‌پور از جلسات و مراسم‌هایی که در این مسجد برگزار می‌شود به نیکی یاد انجام و گفت: پایانی مراسمات مسجد بعلت حضور پرشور آقام برای من خاطره‌انگیز اســـــت لکن در این میان می‌توان به دهه مهدویت، شیرخوارگان حسینی، تمنای وصال ویژه‌پلن لحظه تحویل سال و۳۰ شب مناجات شبهای رمضان اشاره انجام.

نظرات آقام بابل در مورد مسجد مقدس محدثین

مهدی قنبری‌مصیر(خادم مسجد): لذت‌بخش‌ترین لحظاتم را در این مسجد می‌گذرانم و از این بابت زیاد راضی هستم، این حضور و خدمت را لطف امام زمان(عج) می‌دانم و تا به حال از برکات زیاد این خدمتگذاری در خانومدگی شخصی‌ام بهره زیادی برده‌ام.

حجت‌الاسلام پورکریم: با وجود این که هرشخصی می‌تواند در هر لحظه ارتباطی قلبی با امام زمان(عج) روحی فداه بگیرد اما نیاز به مکانی دارد تا به لحاظ روانی آرامش پیدا کند، مکانی که بیت‌الله اســـــت و به دستور خود امام زمان(عج) ساخته انجام گرفته، مسجد محدثین مکانی اســـــت که هر لحظه فضایش با دعا ومناجات آماده ارتباط گرفتن با معشوقی بی‌نظیر به نام مهدی اســـــت، این یک موهبتی بوده که به واسطه وجود علمایی چون شیخ کبیر، ملانصیرا واشرفی و… شامل حال آقام این منطقه انجام گرفته تا این مدال افتخار را به سینه خود داشته باشند.

حسن عسکرنژاد: آقام بابل قدر مسجد محدثین را می‌دانند و سعی می‌کنند از برکات آن اســـــتفاده کنند.

عارف حسن‌پور: این بنای مقدس که به دستور امام زمان(عج) ساخته انجام گرفته و به حق نمایانگر یک مسجد فعال و دل‌انگیز اســـــت که هم ظاهرش آرامش‌بخش، هم فعالیت‌های فرهنگی و دینی‌اش تعالی دهنده روح و جان آدمی اســـــت.

مهدی ابو‌حسینی: محدثین نماد مساجد بابل اســـــت و پیوندی معنوی میان جمکران، آقام بابل و ماخانومدران ایجاد انجامه، می‌توان در همین راســـــتا پلن‌های مهدویت با حضور مروم در منطقهستان بابل را قوی‌تراجرا انجام، این مسجد از دیرباز جایگاه ویژه‌ای برای آقام ناحیه داشت بطور مثال بنده از کودکی در این مسجد بزرگ انجام گرفتم و در پلن‌های مذهبی آن شرکت انجامم و شاهد اعتقاد ویژه آقام بابل نسبت به آن بودم و هستم.

خانم صالح طبری: در مورد مسجد محدثین همین بس که افتخار بزرگی می‌دانم همان جایی می‌توانیم نماز بخوانیم که روری امام زمان(عج) آنجا قدم گذاشتند.

به نقل پژواک نیوز، بی‌تردید مسجدمقدس محدثین که به جمکران ثانی منطقهت یافته و میزبان مومنانی از سراسر کشور اســـــت، از الطاف ویژه‌ الهی‌ست که این لطف مسئولیتی خطیر را بر دوش آقام، متولیان و خادمان این مسجد نهاده اســـــت.

مسئولان و متولیان باید با تکیه بر ایمان و ارتباط عمیق قلبی آقام با مسجد و امام‌زمان(عج) در بصیرت‌افزایی، آگاهی‌بخشی و تربیت جامعه منتظر بکوشند و خود به عنوان الگو چهره‌ واقعی یک مسلمان منتظر را برایشان ترسیم کنند.

آقام نیز باید در عمل، شایستگی دارا بودن این لطف را ثابت کنند، همان‌طور که در طی این سال‌های فراق نگاه منتظرشان را به محراب این مسجد گره زدند و در ندبه‌های پرسوزشان دست به سوی آسمان بردند و امام زمانشان را صدا زدند: یک جمعه بیا محدثین دل ما …

به امید جمعه ظهور
اللهم العجل لولیک الفرج