پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - نادیده گرفته انجام گرفتن منافع هزاران ذی‌نفع در «آدینه» تنکابن/ پروژه‌ای که سطح نارضایتی آقام را افزایش داده اســـــت • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

به نقل پژواک نیوز، مجتمع تجاری- فرهنگی آدینه تنکابن در سال ۱۳۸۷ کلنگ احداث آن بر زمین خورد. پس از گذشت ۹ سال از آغاز عملیات اجرایی و ساخت، که توأم با تعویض پیمانکار و تغییرات زیادی در نقشه و طرح آن بود، همچنان پایان نیافت و امروز تبدیل به یکی از مشکلات حیاتی منطقهداری، مدیران منطقهی و منطقهوندان تنکابن انجام گرفته اســـــت.

سابقه آدینه

بررسی در مراحل ساخت و ایجاد این بنای تجاری و فرهنگی و نحوه اجرا و چگونگی انجام آن تا به امروز، نشان‌دهنده مطالب و حقایق زیادی از کوتاهی، ناکارآمدی و حتی نابلدی مدیران منطقهی و منطقهستان تنکابن اســـــت.

طرح ساخت این مجتمع با درخواســـــت تغییر کاربری زمین چهار هکتاری مرکز منطقه تنکابن در نیمه دوم سال ۸۶ مطرح انجام گرفت و در ابتدای سال ۸۷ کمیسیون ماده ۵ اســـــتان نیز با توجه به طرح ارائه‌انجام گرفته با شرایط آن برای تغییر کاربری موافقت نمود، اما این زمین وسیع پیش از انقلاب به باغ سپهسالار منطقهت داشت و در پایان حکومت رژیم سابق، در اختیار یک مالک شخصی از وابستگان دربار بود که پس از انقلاب و با حکم حکومتی به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار انجام گرفت.

زمین ۴۰ هزار متری باغ سپهسالار، دارای دو سند ۱۸ هزار متری و ۲۲ هزار متری بود و تا سال‌ها از آن به‌صورت باغ و زمین کشاورزی اســـــتفاده و بهره‌برداری می‌انجام گرفت. این زمین تعداد سال قبل از آغاز مقدمات ساخت پروژه آدینه، توسط ستاد نماز جمعه منطقهستان تنکابن، که زیر نظر شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه کشور فعالیت داشت، از بنیاد مستضعفان خریداری انجام گرفت و به دلیل عدم توان مالی این ستاد در پرداخت هزینه آن، امام‌جمعه وقت با چک شخصی خود امکان انجام این معامله را فراهم انجام حتی بخشی از هزینه‌های آن را نیز پرداخت.

بدین ترتیب این ملک چهار هکتاری در اختیار ستاد نماز جمعه منطقهستان تنکابن قرار گرفت، که اسناد این مبادله در حال حاضر موجود و در ستاد نماز جمعه منطقهستان نگهداری می‌شود، اما آغاز عملیات اجرایی و حتی رایخانومی در مورد اجرای این پروژه در زمان امام‌جمعه بعدی تنکابن شد.

در سال ۸۷ و پس از موافقت اســـــتان و تغییر کاربری این زمین و نیز پس از برگزاری تعداد جلسه و نامه‌نگاری بین امام‌جمعه وقت به نمایندگی از شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه کشور با شورای دوره سوم منطقه تنکابن و منطقهداری، سرانجام در تیرماه ۸۷ صورت‌جلسه نهایی شامل طرح و مفاد اجرای این پروژه تنظیم و مقرر انجام گرفت طبق توافق حاصله ظرف مدت یک سال اجرا و احداث گردد.

طرح پیشنهادانجام گرفته و موردتوافق طرفین در اجرای این پروژه شامل ۷ بند بود:

ساخت مصلی در یک طبقه روی همکف به متراژ ۱۰۲۰۰ مترمربع، ساخت حوزه علمیه برادران به مساحت ۲۲۷۵ مترمربع در دوطبقه روی همکف، حوزه علمیه خواهران در دوطبقه روی همکف به متراژ ۲۱۰۰ مترمربع، خوابگاه حوزه علمیه به مساحت ۱۹۰۰ مترمربع در چهار طبقه روی پیلوت، ساخت دفتر امام‌جمعه به مساحت ۳۲۴ مترمربع، منزل مسکونی امام‌جمعه به مساحت ۳۵۵ مترمربع و درنهایت ساخت مجتمع تجاری آدینه شامل رستوران، بانک، سینما، پارکینگ جمعاً به متراژ ۵۵۷۰۲ مترمربع که صورت‌جلسه مذکور در منطقهداری تنظیم انجام گرفت و توافقی کتبی برای انجام آن در حضور فرماندار، نماینده آقام در مجلس شورای اسلامی، چهار تن از اعضای شورای اسلامی منطقه دوره سوم، منطقهدار و امام‌جمعه وقت به امضا رسید.

عدم تمکین به قوانین در اجرای یک پروژه

بی‌قانونی و عدم اجرا و تمکین به قوانین در ساخت و ایجاد یک مجتمع تجاری فرهنگی عظیم، که هم‌اکنون نیز در صورت اپایان بزرگ‌ترین مجتمع تجاری غرب ماخانومدران و شرق گیلان خواهد بود، از همان خشت نخستینِ ایجاد این بنا آغاز انجام گرفت. زمانی که مدیران منطقهیِ وقت به‌جای صدور پروانه، ملاک عمل را تنظیم صورت‌جلسه قرار داده و قوانین بدیهی و روشن را در ساخت‌وساز زیر پا گذاشتند.

خریداران واحدهای تجاری این مجتمع با اعتماد به نمایندگان خود در شورای منطقه و اعتماد به نهاد مقدس و ارزشمندی چون شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه و اعتماد به مسئولین منطقهستان، به‌نوعی چشم‌بسته اقدام به پیش‌خرید این واحدها نمودند و هرگز از تخلفات آشکاری که توسط مسئولان وقت شد، آگاهی نداشتند.

با توجه به عدم صدور پروانه در این پروژه، مسائل فنی و نظارتی سازمان نظام‌مهندسی و سایر قوانین ساخت زیر پا گذاشته انجام گرفت. بر اساس متن توافق طرفین این قراردادِ نادرست، شورای سیاســـــت‌گذاری در قبال ساخت این مجتمع رقمی معادل ۵ میلیارد تومان به منطقهداری مقروض انجام گرفت که با توجه به عدم تمکن مالی در پرداخت مبلغ موردنظر، با تعامل نخستیه مقرر انجام گرفت ۲۵ باب مغازه به‌دلخواه منطقهداری تنکابن و یک سالن سینما، که احتمالاً در طبقه آخر قرار می‌گرفت، به منطقهداری تحویل شود‌، همچنین علاوه بر در نظر گرفتن ۳۰ درصد از کل زمین به فضای سبز، باید یک خیابان ۱۶ متری از بلوار مصلی به خیابان تختی در این فضا ایجاد و احداث می‌انجام گرفت.

بنای نخستیه مجتمع تجاری آدینه بر اساس طرح نخستیه شامل ۶۵۰ باب مغازه، دو سالن سینما، دو بانک، کافی‌شاپ، ۶ واحد رستوران که یکی از آن‌ها در طبقه فوقانی و بام مجتمع قرار می‌گرفت، منطقهگیم کودکان، هایپرمارکت، پله‌برقی، آسانسور، Moving walk سطح شیب‌دار متحرک و ۱۷۰۰۰ متر پارکینگ در سه‌طبقه‌ی زیرزمین بود.

در قرارداد پیش‌فروش واحدهای تجاری این مجتمع نیز که بین خریداران و شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه منعقد انجام گرفت، ۴۰۰ باب مغازه از مجموع واحدهای تجاری در طبقات مختلف و با متراژهای گوناگون واگذار انجام گرفت که این پیش‌فروش به‌تدریج و طی تعداد سال شد.

بر اساس متن این قرارداد که به امضای امام‌جمعه نیز رسید، مقرر انجام گرفت ۳۰ درصد مبلغ این قرارداد نقداً از خریداران دریافت انجام گرفته، ۶۰ درصد باقیمانده آن با دریافت چک به‌صورت اقساط ماهیانه، ۵ درصد زمان تحویل واحدها، ۵ درصد باقی‌مانده در زمان تنظیم سند در دفترخانه تسویه‌حساب شود.

طبق ماده ۳ این قرارداد زمان تحویل واحدهای تجاری به خریداران پس از پیش‌پرداخت نخستیه، ۴۸ ماه شمسی معین انجام گرفته بود که با احتساب سال شروع عملیات اجرایی باید در سال ۹۲ تحویل خریداران می‌انجام گرفت.

پس از آغاز عملیات اجرایی تحت نظارت مهندسین مشاور (طرح و سازه شمیران)، که خود حکایت مفصلی دارد، پروژه با تغییرات ناگهانی قیمت‌ها در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ مواجه انجام گرفت و عملیات ساخت آن با حدود ۴۰ درصد پیشرفت، متوقف انجام گرفت.

همچنین با عدم تحقق توافق نخستیه و حصول خواســـــته‌های منطقهداری تنکابن، مجدداً در یک توافق نادرستِ دیگر بین طرفین، مسئولین و مدیران منطقهی، مقرر انجام گرفت تا شورای سیاســـــت‌گذاری با تأمین اعتبار پل چهارم چشمه کیله به میزان ۵ میلیارد تومان، بدهی خود به منطقهداری را تسویه و مناقشه بین این دو نهاد خاتمه یابد.

این اعتبار با رایخانومی مدیران مذکور توسط وزیر اقتصاد دولت وقت، که از اهالی تنکابن بود، تأمین و به‌صورت ذی‌حساب به اســـــتانداری ماخانومدران پرداخت انجام گرفت تا جهت انجام پروژه پل چهارم به‌حساب منطقهداری تنکابن واریز شود.

این مبلغ نیز ابتدا با کسورات قانونی و مالیات مواجه انجام گرفت و سپس بخشی از آن بابت هزینه احداث پایه‌ها و ستون‌های نیمه‌کاره به پیمانکار مخلوع پل چهارم رسید و مانده آن‌، که زیاد از یک میلیارد تومان بود، با توجه به عدم انجام و اپایان پروژه برگشت داده انجام گرفت که امروز بخش عمده چالش بین دو نهاد منطقهداری و شورای سیاســـــت‌گذاری بر سر مبلغ بدهی مجتمع آدینه به سرنوشت این اعتبار و توافق نادرست آن مربوط اســـــت.

ورود دفتر مقام معظم رهبری به پروژه آدینه

پس از گذشت سه سال از توقف پروژه و با شکایت و اعتراض خریداران واحدهای تجاری این مجتمع، که با تشکیل هیئت‌امنای پنج نفره اقدام به پیگیری شکایت خود از طریق نهادهای مسئول منطقهستانی و اســـــتانی انجامند، دفتر مقام معظم رهبری وارد عمل انجام گرفته و با دستور این دفتر پیمانکار جدیدی برای پروژه معین و عملیات اجرایی وارد مرحله تازه‌ای انجام گرفت.

این اتفاق مدتی پیش از ورود امام‌جمعه جدید منطقهستان تنکابن آیت‌الله پوراکبر به تنکابن روی داد و پیمانکار جدید و مقتدر این پروژه، که از پیمانکاران مطرح کشور بود، طی زیاد از دو سال گذشته توانست پروژه را به پیشرفت فیزیکی زیاد از ۹۰ درصدی برساند. به صورت حتم این پیمانکار در ازای انجام و تکمیل این پروژه طبق توافق با شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه به‌صورت تهاتر، تعداد ۳۰۰ واحد تجاری این مجتمع را مالک خواهد انجام گرفت.

با ورود پیمانکار جدید و با آغاز مجدد عملیات ساخت پروژه، طرح و نقشه از پیش تعیین‌انجام گرفته نیز دچار تغییرات اساسی انجام گرفت. مغازه‌ها به حدود ۹۰۰ واحد افزایش یافت و به خاطر بالا بودن سطح آب زمینیِ محل انجام پروژه، پارکینگ ۳ طبقه زیرزمینی به یک طبقه کاهش یافت و هایپر مارکت طبقه دوم نیز به این پارکینگ منتقل انجام گرفت. بر این اساس، مساحت پارکینگ از ۱۷ هزار مترمربع به سه هزار مترمربع کاهش یافت و همچنین برخی مشاعات بنا نیز به مغازه تبدیل انجام گرفت. مکان اســـــتقرار پله‌برقی‌ها نیز تغییر انجام و چهار آسانسور از مجموعه حذف انجام گرفت.

اعمال تغییرات جدید در پروژه

این تغییرات در پروژه، علاوه بر تحمیل ضرر و خسارت به خریداران، که بر اساس شرایط بنا و اســـــتقرار آسانسورها و پله‌های برقی مبالغ متفاوتی پرداخت انجامه بودند، موضوع مناقشه و چالش‌های دیگری بین منطقهداری و شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه انجام گرفت. کمیسیون ماده ۱۰۰ تخلفات منطقهداری در سال گذشته ضمن بازدید از پروژه، میزان تخلف آن را اعلام انجام که بر اساس قوانین، این تخلف به‌روز محاسبه خواهد انجام گرفت و اکنون افزایش یافته اســـــت.

خریدارانی که نسبت به مکان اســـــتقرار این امکانات در طبقات مختلف مبالغ افزایشی پرداخت انجامه بودند، طبق قانون باید از هر تغییر این پروژه پیش از وقوع آن هشدار یافته و در مورد آن توافق می‌انجامند، امروز متضرران اصلی آدینه هستند.

از سوی دیگر در متن صورت‌جلسه نخستیه، که بین منطقهداری تنکابن و شورای سیاســـــت‌گذاری شد، متراژ مجتمع تجاری ۵۵۷۰۲ مترمربع ذکر انجام گرفته بود که حتی امروز نیز به گفته نماینده هیئت‌امنای خریداران این مجتمع، با وجود افزایش بنا و طبقات و مساحت تجاری کنونی، متراژ حاصله کاهش از قرار قبلی اســـــت و این موضوع به‌نوعی تخلف این بنا را در کمیسیون ماده صد منتفی خواهد انجام.

یکی دیگر از مشکلات امروز این پروژه، که مورد اعتراض خریداران و سرمایه‌گذاران آن اســـــت، حضور و وجود بنای مقابل آن در کنار بلوار مصلی شامل ۳۰ مغازه و حوزه علمیه اســـــت که بر اساس متن قرارداد و تصویر ها ارائه‌انجام گرفته در زمان خرید می‌بایست با ساخت بنای جدید حوزه و تکمیل پروژه آدینه، حذف و به فضای سبز اختصاص یابد.

گفتنی اســـــت در زمان پیش‌فروش، مکان اســـــتقرار واحدهای تجاری و همچنین شرایط کل پروژه به‌وسیله تصویر های به خریداران توضیح و با توجه به آن، موقعیت مکان‌ها تشریح انجام گرفت. همچنین طبق ماده یک این قرارداد مقرر انجام گرفته بود که شش دانگِ مغازه‌ها بر اساس نقشه تأییدانجام گرفته، به انضمام کلیه امتیازات برق اختصاصی، آب، تلفن، گاز و امکانات سرمایش و گرمایش تحویل خریداران شود.

به گفته هیئت‌امنای خریداران مجتمع آدینه، سازه اصلی و عملیات ساخت بنای این مجتمع تقریباً به اپایان رسیده و تنها مجوزهای انرژی و پایان کار و مرحله تنظیم سند در دفترخانه باقی مانده اســـــت.

توافقات نافرجام

سال گذشته اعضای دوره چهارم شورای اسلامی منطقه و دفتر امام‌جمعه تنکابن جهت حل مشکل مجتمع آدینه، که با انتقادات زیادی از سوی رسانه‌ها و افکار عمومی مواجه انجام گرفته بودند، پس از تعداد جلسه نافرجام، سرانجام با وساطت فرماندار و حضور نمایندگان طرفین در فرمانداری تنکابن به توافقی برای حل این مشکل رسیدند که بر اساس صورت‌جلسه، این توافق در تاریخ ۹۵/۱۲/۱ و طبق بند دوم آن طرفین قول به تمکین در برابر حکم دفتر بازرسی اســـــتان ماخانومدران دادند و متعهد انجام گرفتند رأی نظر بازرسی اســـــتان را ملاک عمل قرار دهند.

رأی مربوطه نیز توسط بازرسی اســـــتان در تاریخ ۹۶/۴/۴ صادر و به طرفین اعلام گردید. بر اساس این رأی مقرر انجام گرفت ۸ واحد تجاری در ازای اعطای امتیازات آب، برق، گاز، تلفن از سوی دفتر امام‌جمعه محترم تنکابن به منطقهداری واگذار شود، اما علیرغم تمکین امام‌جمعه محترم به رأی صادره با اعلام مکتوب مورخ ۹۶/۴/۱۵ به منطقهداری تنکابن، این رأی مورد تمکین منطقهداری تنکابن و منطقهدار وقت و اعضای شورای اسلامی قرار نگرفت و سرنوشت آن همچنان در ابهام اســـــت‌. هرتعداد که رأی صادره از واحد بازرسی اســـــتان نیز با توجه به بندها به مواد مذکور در آن، تعدادان قاطع و محکم صادر نانجام گرفته اســـــت.

عدم تعامل این دو نهاد منطقه تنکابن و عدم همکاری اعضای شورای اسلامی در حل این مشکل در شرایطی شد و ادامه دارد که پروژه در شرف اپایان بوده و خریداران و سرمایه‌گذاران در انتظار اپایان تکمیل و افتتاح آن هستند.

در حال حاضر اعضای شورای اسلامی منطقه و منطقهداری با عدم تمکین به رأی صادره، عملاً به ادامه مناقشات دامن زده و ضرر افزایش خریداران را موجب انجام گرفته‌اند. این در شرایطی اســـــت که پروژه آدینه علی‌رغم مشکلات و طرح نادرست، برای منطقه و منطقهستان تنکابن یک ظرفیت و امکان معقول جهت جذب مسافران و گردشگران محسوب می‌شود.

این مجتمع با داشتن سالن‌های سینما، همایش، کنفرانس، هایپر مارکت، پنج رستوران، فود کورت، واحدهای تجاری با امکان حضور برندهای معتبر، منطقهگیم، پارکینگ اختصاصی و ظرفیت ایجاد اشتغالی که دارد، در کنار موقعیت جغرافیایی معقول آن، به‌آسودهی می‌توانند به یکی از اماکن مطلوب گردشگری در ناحیه تبدیل شود.

این مجتمع همچنین دارای یک نیروگاه گازی CHP بوده پایان انرژی برق موردنیاز پروژه آدینه از طریق آن تأمین خواهد انجام گرفت. هزینه احداث این نیروگاه از سوی پیمانکار آن، ۴ میلیارد تومان برآورد انجام گرفته و حتی امکان فروش برق مازاد آن به شبکه وجود دارد.

دودی که به چشم آقام می‌رود

در شرایط کنونی اختلاف بین نهاد منطقهداری و شورای منطقه تنکابن با دفتر امام‌جمعه به نمایندگی از شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه کشور، تنها به ضرر خریداران و منطقهوندان مجتمع پایان‌انجام گرفته که قطعاً به ضرر و زیان منطقه و منطقهستان منتج می‌شود.

در این زمینه گفت‌گو انجامیم با تعدادی از خریداران مجتمع آدینه، یکی از آن‌ها به رویدادنگار ما اظهار انجام: پولی که بابت خرید یک واحد تجاری این مجتمع در سال ۸۷ پرداخت انجامم، اگر در جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌انجامم حتماً سود افزایشی به دست می‌آوردم.

وی افزود: سرنوشت خریداران درگرو رفع مشکلات میان نهادها اســـــت، اما آن‌ها بدون توجه به این مسئله همچنان به دعواهای خود ادامه می‌دهند و در این میان دودش به چشم ما می‌رود.

خریدار دیگری عنوان انجام: باید مغازه‌ها تعداد سال پیش بر اساس قرارداد تحویل ما می‌انجام گرفت، ولی متأسفانه تاکنون این اتفاق صورت نگرفته اســـــت.
وی اضافه انجام: همه خریداران معترض این قضیه هستند و نمی‌دانند چه‌کاری باید انجام دهند.

این خریدار با بیان اینکه تاکنون خریداران معترض و مستأصل تعدادین تجمع مقابل فرمانداری تنکابن برگزار انجامه و خواهان رسیدگی اصولی به این موضوع هستند، یادآور انجام گرفت: خریداران همچون توپ فوتبال بین طرف‌های درگیر در مجتمع آدینه، در رفت‌وآمد هستند و هریک دیگری را مقصر تأخیرها می‌دانند.

حاضریم تهاتر کنیم

مدیر شورای اسلامی منطقه تنکابن در گفت‌وگویی با انتقاد از قرارداد وضع‌انجام گرفته بین منطقهداری و طرف مقابل، یادآور انجام گرفت: این قرارداد، کلاهی بزرگی بر سر منطقهداری تنکابن گذاشته و این آقام هستند که افزایشین ضرر و آسیب را دیده‌اند.

علیرضا فلاحتکار افزود: بر اساس قرارداد مذکور، مقرر انجام گرفت جهت صدور پروانه ریالی دریافت نشود و به‌جای آن ۲۵ باب مغازه به مساحت هر یک ۱۲ متر و درمجموع ۳۰۰ متر به منطقهداری واگذار شود. اگر در سال ۸۷ قیمت هر متر از مغازه‌ها ۳ میلیون تومان در نظر گرفته شود، طرف مقابل برای دریافت پروانه تنها ۹۰۰ میلیون تومان به منطقهداری پرداخت انجامه اســـــت درحالی‌که پرداخت ریالی ۵۵ هزار و ۷۰۲ متر زیربنا با کسری ۴۰ واحد پارکینگ، ۸ هزار و ۶۰۳ متر پروانه تجاری و مازاد تراکم ۸۰ درصد مبلغی حدود ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود.

وی با بیان اینکه اقدامات زیاد نیکوی با این مبلغ دریافتی در سال ۸۷ می‌توانست در منطقه صورت گیرد، خاطرنشان انجام: متأسفانه دلیل چنین تصمیمی از سوی مدیران منطقهی در سال ۸۷ هنوز مشخص نیست و باید در این زمینه پاسخگو باشند.

مدیر شورای اسلامی منطقه تنکابن تصریح انجام: مجموع بدهی طرف مقابل بر اساس سال ۸۷ مبلغ ۳۰ میلیارد تومان خواهد بود و اگر آن‌ها توان پرداخت ریالی این مبلغ را ندارند می‌توانیم با تهاتر این مشکل را برطرف نماییم.

به گفته این مسئول، بر اساس بند ۳۲ آیین‌نامه مالی منطقهداری‌ها، در زمان صدور پایان کار و گواهی عدم خلاف باید ملک موردنظر تسویه‌حساب نقدی انجام داده باانجام گرفت، اما به خاطر منطقهوندان و خریداران حاضر هستیم تهاتری عمل نماییم تا این مشکلات برطرف شود.

نرمش قهرمانانه

مدیر شورای اسلامی منطقهستان تنکابن نیز درباره‌ی پروژه آدینه عنوان انجام: این پروژه به معضلی برای آقام منطقه و خریدارانی که حاصل یک‌عمر تلاش خود را سرمایه‌گزاری انجامند، تبدیل انجام گرفته اســـــت.

این مسئول با اشاره به اینکه از ابتدا خشت این بنا کج نهاده انجام گرفت، افزود: تأکید ما از روز نخست این بود که حقوق آقام تنکابن که منطقهداری مأمور وصول آن اســـــت، باید پرداخت شود. این عزیزان از بدهی میلیاردی خود سر باز می‌خانومند و حاضر به پرداخت نیستند.

تقی پزشکی اضافه انجام: نرمش قهرمانانه ما این بود که حاضر به تعامل انجام گرفتیم و اعلام انجامیم بجای پول می‌توانند ملک یا هر چیزی که قابلیت مالی دارد را بدهند.

وی با بیان اینکه تا به امروز اتفاقی رخ نداده، گفت: تا حقوق منطقهداری را ندهند، هیچ‌گونه خدماتی را در قبال آن‌ها ارائه نخواهیم انجام.

تعامل و همدلی برای آقام

اما در این میان امام‌جمعه تنکابن نظر دیگری دارد و معتقد اســـــت که بر اساس اسناد و مدارک موجود، مجتمع آدینه حتی یک ریال به منطقهداری بدهکار نیست و باید هر چه سریع‌تر پایان کار این پروژه را صادر نماید.

حجت‌الاسلام‌ پوراکبر در گفت‌وگویی خاطر نشان انجام: برای گرفتن پایان کار مشکلاتی وجود داشت و می‌گفتند اگر از تنکابن به منطقه دیگری بروی این مشکلات برطرف می‌شود. بنده نیز به خاطر اینکه خریداران زیاد از این متضرر نشوند این مسئله را قبول انجامم، اما وقتی آقام متوجه انجام گرفتند به این موضوع اعتراض انجامه و خواســـــتار ماندن بنده انجام گرفتند.

وی عنوان انجام: در روزهای نخستین عقد قرارداد مصوب گردید که ۲۵ باب مغازه به‌عنوان عوارض به منطقهداری پرداخت شود، اما بعدازآن و به شهادت فرماندار وقت غلامرضا مشایخی ۲۵ باب مغازه به ۵ میلیارد تومان نقدی تبدیل انجام گرفت و با این مبلغ اقدام به ساخت پل چهارم چشمه کیله نمودند، اما ازآنجاکه قدرت جذب پایانی این مبلغ را نداشتند، مبلغ قابل‌توجهی از این پول برگشت داده انجام گرفت.

امام‌جمعه تنکابن یادآور انجام گرفت: متأسفانه این توافقنامه در جایی ثبت‌نانجام گرفته که این مبلغ به‌عنوان عوارض منطقهداری بابت آدینه اســـــت و همین مسئله مشکلاتی را به وجود آورد.

به گفته حجت‌الاسلام پوراکبر، در سند نخستیه زیاد از ۵۰ هزار مترمربع مجوز ساخت بود و اکنون کاهش از آن ساخته‌ انجام گرفته و کارشناسان منطقهداری نیز به این موضوع اذعان دارند که اضافه بنایی صورت نگرفته اســـــت.

وی اضافه انجام: فضای مصلی قبلی را به فضای سبز تبدیل خواهیم انجام و ۱۷ هزار متر در اطراف مجتمع عقب‌نشینی داریم و پارکینگ مصلی جدید نیز در اختیار عموم آقام قرار خواهد گرفت.

امام‌جمعه تنکابن به ارجاع پرونده به سازمان بازرسی کشور اشاره انجام و گفت: این سازمان پس از بررسی‌های شده حکم به واگذاری ۸ باب مغازه به منطقهداری داد تا در مقابل، منطقهداری خدمات چهارگانه را به آدینه واگذار نماید اما منطقهداری و شورای اسلامی منطقه این حکم را قبول ندارند.

این مسئول با اشاره به اینکه راه‌اندازی ۹۰۰ واحد تجاری می‌تواند بخش قابل‌توجهی از مشکلات و معضلات، ازجمله بیکاری را در ناحیه کاهش دهد، متذکر انجام گرفت: احداث مصلی در کل کشور بر عهده منطقهداری اســـــت. هشت پروژه آدینه در کشور در حال ساخت اســـــت و هیچ‌کدام از آن‌ها با چنین مشکلی مواجه نیستند و باید هر چه سریع‌تر آن را با تعامل و همدلی برطرف نماییم.

محمد زرودی منطقهدار تنکابن نیز درباره‌ی پروژه آدینه به رویدادنگار ما اظهار انجام: در نخستین روزهای آغاز به کار حتمی خودم به‌عنوان منطقهدار تنکابن با تعدادی از اعضای شورای اسلامی منطقه و نماینده شورای سیاســـــت‌گذاری ائمه جمعه کشور جهت پیگیری همین پروژه در عباس‌آباد بهمنطقه خدمت اســـــتاندار رسیدیم و خوشبختانه در این نشست پذیرفتند که به منطقهداری بدهکار هستند و این گام حیاتیی در پیشرفت و تکمیل کار این پروژه اســـــت.

آقام در انتظار تعامل دو نهاد!

نکته جالب و قابل‌تأمل این اســـــت که هیچ‌یک از طرفین این مناقشه طولانی، که ۹ سال به درازا کشیده، حاضر به تعامل و همکاری جهت حل این مشکل به نفع منطقه و منطقهوندان نیستند؛ حال اینکه دو سوی این دعوی را نهادهایی تشکیل دادند که با آرای آقام و نظر مستقیم یا غیرمستقیم آنان تعیین انجام گرفتند و رسالت اصلی‌شان رفع و حل مشکلات آقام اســـــت.

زیاد از ۴۰۰ خریدار این مجتمع، که جملگی منطقهوندان تنکابنی هستند و در حقیقت زیاد از ۴۰۰ خانواده می‌باشند که اکثر آنان پایان دارایی زمان خود را برای خرید یک واحد تجاری و اشتغال خود یا فرخانومدان‌شان در فردا با اعتماد به نهاد مقدس و جایگاه امام‌جمعه و اتکا به نمایندگان خود در شورای منطقه، سرمایه‌گذاری انجامند و امروز پس از گذشت قریب به ده سال هنوز به حق مسلم خود نرسیده‌اند و منتظر تعامل این دو نهاد آقامی هستند.

راه‌اندازی تکمیل این پروژه با شرایط مندرج در قرارداد، پرداخت خسارت دیرانجام، آزادسازی محیط مجتمع و تخریب ساختمان‌های اضافی، تأمین کسری پارکینگ آن، از حیاتی‌ترین خواســـــته خریداران این مجتمع تجاری اســـــت.