پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - هوای گرم تیر ماه اهواز نتوانست مانع روزه گرفتن رزمندگان شود • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

هوای گرم تیر ماه اهواز نتوانست مانع روزه گرفتن رزمندگان شود

به نقل پژواک نیوز به گرازش از سفیر هراز، در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات‌های مختلفی توسط رزمندگان اسلام برای حفظ اســـــتقلال، امنیت، پایانیت ارضی و در یک جمله حفظ و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که آن بزرگ معمار این انقلاب بنا نهاد، شکل گرفت که برخی از آنها با مشکل روبرو انجام گرفت.

 

اگر چه این عملیات‌های ناموفق به تعداد انگشتان دست نیز نمی‌رسد اما هر کدام از آنها ناگفته‌های زیادی را با خود به همراه دارد و یکی از آنها عملیات رمضان بود که خاطرات تلخ آن تا به امروز در ذهن این حقیر باقی اســـــت.

در سال‌های اخیر از عملیات ناموفق کربلای ۴ و شهیدانی مظلومش بارها نقل کرد به میان آمد اما کاهش از عملیات رمضان و در محاصره قرار گرفتن گردان‌های عمل کننده و همچنین مشکلاتشان در ناحیه شلمچه و پاسگاه زید، گفته انجام گرفت؛ نمی‌دانم شهیدانی این عملیات از خدای خود چه خواســـــتند که همچنان غریب و مظلوم باقی ماندند

برای نخستین بار بود که گرمای بالای ۵۰ درجه خوزستان را تجربه می‌انجامیم گرمایی که با رطوبت و شرجی زیاد زیاد منطقه اهواز، نفس کشیدن را برایمان با مشکل روبرو می‌انجام.

نیکو به یاد دارم که بعد از عملیات بیت المقدس به همراه نفرات باقی مانده از گردانمان به گردان ابوالفضل گروهان ۴ منتقل انجام گرفتیم، گردانی که غالب نیروهایش از بچه‌های اســـــتان اصفهان و از منطقههای درچه، شاهین منطقه و… بودند و جمع کمی از بچه‌های ماخانومدران، گلستان، گیلان و پایتخت در این گردان حضور داشتند.

تعداد روزی بود که در شلمچه به‌عنوان خط نگه دار مسقر بودیم با ورود ما به پایگاه شهید بهشتی اهواز (مقر اصلی تیپ کربلا در آن روزها) حال و هوای خاصی میان بچه‌ها شکل گرفت، حال و هوایی که نشان از شکل گیری عملیات گسترده در فردا‌ای نزدیک را نوید می‌داد.

 

در واقع از فضای معنوی حاکم در نماز و یا مراسم پرفیض دعای کمیل و یا دعای توسل در میدان صبح‌گاه تیپ کربلا می‌توانستنی این حیاتی را تشخیص دهی.

آن روزها در پایگاه شهید بهشتی، نمازخانه مستقلی که همه نیروها بتوانند در آن نماز بخوانند وجود نداشت و میدان صبح‌گاه بهترین مکان برای این کار بود، اما یک مشکل جدی وجود داشت و آن داغ بودن زمین میدان صبحگاه که از گرمای هوا چنان گرم می‌انجام گرفت که پا رامی‌سوزاند.

تعداد شب قبل از عملیات اعلام انجامند که به معقولت شهادت آیت الله صدوقی مراسم دعای کمیل توسط برادر آهنگران در تیپ نجف اشرف اجرا می‌شود.

 

عجب شبی بود آن شب… اگر چه ۳۵ سال از آن زمان می‌گذرد اما نوحه‌ای که آهنگران در آن مراسم معنوی خواند از یادم نمی‌رو، آه صدوقی کشته انجام گرفت با لب عطشان و …

به یاد دارم ماه رمضان آن سال هوای گرم تیر ماه در اهواز نتوانست مانع روزه گرفتن ما شود با همه آن گرمای نفس گیر و طاقت فرسا روزه گرفتن هم لذت و صفای خاص خودش را داشت.

 

تعداد روزی گذشت تا آنکه در روز ۲۳ تیرماه فرمانده گردان حاج علی فردوست دستور حرکت به سمت ناحیه عملیاتی شلمچه را صادر انجام.

پس از طی راه جاده اهواز به خرممنطقه به شلمچه رسیدیم، خدا رحمت کند جانشین گران شهید احمد کاکا و معاون گردان شهید سیدعلی امامی را که آن روز آرام و قرار نداشتند و دائما از این نقطه به آن نقطه می‌رفتند تا خدای ناانجامه اتفاقی برای بچه‌ها پیش نیاید.

 

هنوز هوا روشن بود که شام را دادند و با تاریکی هوا نمازمان را در سکوت مطلق ناحیه، خواندیم , کسی نمی‌دانست ساعاتی بعد این سکوت معنادار با ریخته انجام گرفتن خون بهترین یاران و فرخانومدان خمینی کبیر شکسته می‌شود.

 

هنوز دقایقی از خواندن نماز مخصوص شب‌های عملیات نگذشته بود که گردان خط شکن به سمت خطوط دشمن حرکت انجام و گردان ما به‌عنوان پشتیبان آماده بود.

 

به یادم اســـــت با شهید حسین دلدار و شهید احمد نصرت الدین از محمودآباد گرم صحبت بودم که به یک باره کل ناحیه عملیاتی با صدای منفجر انجام گرفتن مین‌های منور موجود در جلوی خطوط دشمن، روشن انجام گرفت.

شاید گفتنش آسان باانجام گرفت اما باورش برای کسانی که فضای شب‌های عملیات را حس نانجامند، زیاد دشوار اســـــت، واقعیتی که نمی‌شود آن را انکار انجام… تا چشم کار می‌انجام آتش بود و آتش، هم‌زمان هواپیماهای دشمن نیز با پخش منور فضای ناحیه عملیاتی را همانند یک روز آفتابی روشن انجامند بچه‌ها به شوخی به یکدیگر می‌گفتند ظاهرا منورهای دشمن امشب با ما یار نیست.

 همراه با روشن انجام گرفتن ناحیه توسط منورهای بالای سرمان آتیش سنگین تیربار و آرپی چی عراقی‌ها بر روی میدان متمرکز و در چنین لحظاتی دستور حرکت به سمت خطوط دشمن صادر انجام گرفت.

 

ابتدا فکر می‌انجامیم خط شکسته انجام گرفت و در زیر آتش سنگین تیربارهای دشمن که هنوز برخی‌هایشان خاموش نانجام گرفته بودند، به میدان مین وسیعی رسیدیم که واقعا وحشتناک بود. در آنجا با صحنه‌های دلخراشی روبه‌رو انجام گرفتیم که گفتنش برای نگارنده زیاد دشوار اســـــت.

 

در میدان مین و آن لحظات نفس گیر و دشوار شهید حسین دلدار به بنده گفت دواتگر یواش‌تر چه می‌کنی؟ سعی کن روی دست و پاهای قطع انجام گرفته شهیدان و مجروحان پا نگذاری …

به هر طریقی که بود خط شکست اما صبح خودمان را در محاصره تانک‌های دشمن دیدیم این لحظات در واقع چیزی شبیه به نبرد تانک با شکارچیان تانک بود، صدها تانک در محوری که در آن قرار گرفته بودیم روبه‌روی ما قرار داشت آن هم در دشت باز و چاره‌ای جز عقب نشینی نبود.

 

هنگام عقب نشینی معلم شهید حسن تصفیه از ساری که انسان شوخ طبعی بود می‌کوشید تا به هر طریقی روحیه بچه‌ها را حفظ کند و محاصره در میان تانک‌های بی شمار عراقی‌ها فرقی برایش نداشت.

 گلوله مستقیم به همراه تیربار گرینوف و دوشکای تانک‌ها ناحیه را تحت پوشش خود قرار داده بود ، در این میان معلم شهید محمد حسن‌نژاد از آمل با شکم به روی زمین افتاد و با دست دنبال عینک خود که تعداد قدمی آن طرف تر پرتاب انجام گرفت، بود عینک را از روی زمین برداشتم و به وی دادم، با کمک شهید ولی‌الله اســـــترآبادی (از گرگان) از روی زمین بلندش انجامیم شکمش با تیر دوشکا پاره انجام گرفته بود لبخندی زد و با همان چهره مظلومانه و دوست داشتنی و با صدایی آرام گفت: چیه دواتگر؟  نترس چیزی نانجام گرفته اسلام به این خون‌ها احتیاج دارد

.

انگار نه انگار که گلوله دوشکا شکمش را شکاف داده و روده‌هایش را به بیرون ریخته… به هر طریقی که بود وی را به عقب آوردیم اما تعداد روز بعد در بیمارستان به شهادت رسید.

یاد همه شهیدانی هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهیدانی مظلوم عملیات رمضان شهیدان محمود خراسانی، محمد حسن‌نژاد، مسلم محمدی، حسن تصفیه، ولی‌الله اســـــترآبادی، محمد زمان چلچلایی، طلبه شهید اسدی و … همواره گرامی باد.