پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - وعده تسهیلات ۲۰۰ میلیونی مسکن روی زمین ماند/ روی خوش تورم به مسکنی‌ها! • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷


وعده تسهیلات ۲۰۰ میلیونی مسکن روی زمین ماند/ روی خوش تورم به مسکنی‌ها!

به نقل پژواک نیوز، وزرات راه ومنطقهسازی درحالی متقاضی افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۰۰میلیون تومان اســـــت که بانک مسکن در این باره موضع منفعلی دارد.

هم اکنون زیادی از متقاضیان بدلیل افزایش ناگهانی قیمت مسکن، برای خرید سرپناه توانایی لارم را ندارند، این درحالیست که وزارت راه و منطقهسازی در هفته گذشته کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات را به بانک مسکن اعلام انجام و این خود مجدد، بهانه‌ای انجام گرفت برای مالکان که قیمت ملک خود را برای تعدادمین بار متوالی افزایش دهند.

وعده‌هایی که روی زمین می ماند

عباس آخوندی وزیر راه و منطقهسازی با پیش‌بینی بازار مسکن در سال ۹۷ از افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۰۰میلیون تومان رویداد داد.

وی با اشاره به خالی انجام گرفتن حباب قیمت مسکن طی ۵ سال گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا در سال ۹۷ سقف وام خرید مسکن افزایش می‌یابد، تصریح انجام: هنوز شورای پول و اعتبار افزایش وام مسکن را تصویب نانجامه، اما وزارت راه و منطقهسازی متقاضی تحقق آن اســـــت، در این راســـــتا تقاضای کاهش سود وام مسکن به ۶ درصد را ارائه انجامه‌ام که به صورت حتم تصویب می‌شود، چون مدیر‌جمهوری آن را تأیید انجامه اســـــت.

با این حال مدیرعامل بانک مسکن اعلام انجامه اســـــت که با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بازپرداخت اقساط نیز باید در اســـــتطاعت متقاضیان مسکن باانجام گرفت.

هنوز درخواســـــتی به شورای پول و اعتبار نداده ایم

رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن در جمع رویدادنگاران باشگاه رویدادنگاران جوان،درباره تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن و تصویب آن در شورای پول و اعتبار، اظهار انجام: بار‌ها اعلام انجام گرفته اســـــت که افزایش سقف تسهیلات مرتب رصد می‌شود و هر زمان که زمینه آن فراهم شود، اقدام خواهیم انجام.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های فراوانی برای افزایش تسهیلات وجود دارد، گفت: باید در تصمیمات و بررسی‌ها اقدامات کارشناسی لحاظ شود تا میزان اقساط در اســـــتطاعت گیرندگان تسهیلات قرار گیرد. صرفا بالا رفتن سقف تسهیلات حیاتی نیست، بلکه باید میزان اقساط از توان خانواده‌ها خارج نشود.

انارکی گفت: هنوز درخواســـــتی به شورای پول و اعتبار برای افزایش میزان پول و تسهیلات نداده‌ایم و هرگاه بررسی‌ها نشان داد که این میزان تسهیلات مشکلی در بازار ایجاد نمی‌کند، درخواســـــت را به بانک مرکزی ارائه خواهیم انجام.

مدیرعامل بانک مسکن درباره آثار و تبعات میزان تسهیلات در بازار مسکن، گفت: بالا رفتن سقف تسهیلات شاید نیکو باانجام گرفت، اما آثاری که در حوزه و عرضه مسکن می‌گذارد زیاد حیاتی اســـــت و ما در این خصوص پیش زمینه‌هایی را نیاز داریم.

جهش قیمتی در بازار مسکن نداریم
زیادی از مسئولان بخش مسکن مدعی هستند که جهش قیمتی در بازار مسکن نداریم و قیمت‌ها در این بازار بدون حباب اســـــت. این در حالیست که افزایش قیمت ارز و دلار در ماه گذشته بازار مسکن را نیز تحت تأثیر قرار داده و قیمت‌های این بخش، دچار حباب و افزایش انجام گرفته‌اســـــت.

زیادی از مشاوران املاک از افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت مسکن رویداد دادند؛ به طوریکه یکی از مشاوران املاک معتقد اســـــت یک واحد ۳۵ متری ۹ میلیون پیش و ۷۰۰ هزار تومان اجاره گذاشته انجام گرفته اســـــت، این در حالیست که سال گذشته چنین واحدی زیاد ارزان‌تر از قیمت فعلی بود.

یکی از دیگر از مشاوران املاک گفت: هم‌اکنون با ۵۰ میلیون تومان، هیچ واحدی برای رهن و اجاره وجود ندارد و قیمت پایه برای اجاره در این ناحیه ۱۴۰ میلیون تومان اســـــت و کاهش از این میزان قیمت، هیچ واحدی پیدا نمی‌شود.

حسام عقبایی یک عضو اتحادیه مشاور املاک با اشاره به اینکه دولت باید مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن را افزایش زیاد از نرخ کنونی تسهیلات را افزایش کاهش دهد، اظهار انجام: تسهیلات ارائه انجام گرفته از جانب دولت می‌تواند قدرت بازپرداخت خرید مسکن را افزایش دهد، اما باید میزان نرخ سود بانکی زیاد کاهش شود.

وی افزود: هم‌اکنون مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۰ ساله اســـــت و میزان اقساط تسهیلات نیز زیاد از یک میلیون تومان اســـــت. با این میزان اقساط یک کارمند و یا یک کارگر چگونه می‌تواند از عهده پرداخت آن بر بیاید؟ بنابراین باید دولت اقدامات کاهشی را در دستور کار خود قرار دهد.

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با تأکید براینکه سیاســـــت دولت در مسکن اجتماعی ظاهراً همان پلن ابداًح بافت فرسوده اســـــت، گفت: افزایش سقف وام خرید مسکن تا ۲۰۰ میلیون تومان شاید موجب بالا رفتن قدرت خرید شود، اما قیمت را هم افزایش می‌دهد.

عقبایی در خصوص اینکه آیا مجلس از افزایش سقف وام مسکن تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز حمایت می‌کند، بیان انجام: شاید افزایش سقف وام مسکن تا ۲۰۰ میلیون قدرت خرید را بالا ببرد، اما احتمال اینکه قیمت مسکن نیز افزایش یابد وجود دارد.

وی ادامه داد: به هر حال در ماه‌های گذشته قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد رانجام گرفت انجام و رانجام گرفت نرخ ارز نیز باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی انجام گرفته اســـــت بنابراین رانجام گرفت قیمت مسکن می‌تواند از افزایش نرخ ارز تأثیر بپذیرد.

با وجود آنکه افزایش قیمت در بازار مسکن همچنان به عنوان یک معضل به حساب می‌آید، اما ظاهرا مسئولان بانک مسکن تصمیمی برای رفع این مشکل ندارند و در سکوت به سر می‌برند، این درحالیست که به نظر می‌رسد، کارشناسان این مجموعه باید دنبال راهکاری برای افزایش قدرت خرید آقام باشند بی آنکه تورم بازهم به سراغ مسکنی‌ها برود.