پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - «گردشگری» بزرگ‌ترین ظرفیت مغفول‌مانده ماخانومدران/ 20میلیون گردشگری که برای ماخانومدران دستاورد اقتصادی نمی‌آورند! • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

به نقل پژواک نیوز، ماخانومدران خطه‌ سرسبزی، که زیبایی از دریای بی‌کران و دشت‌های بی‌پایانش تا دره‌های عمیق و کوه‌های اســـــتوارش، فریاد می‌شود، دچار درد جانکاهی اســـــت که فریادش را سال‌هاســـــت درآورده، اما کو گوش شنوا تا این ضجه‌های اســـــتغاثه و اســـــتعانت را بشنود؟

حدیث پردرد گردشگری ماخانومدران مصداق ضرب‌المثل نان داد، اما دندان نداد اســـــت، حوزه‌ای که بود و نبودش جایگاهی در صنعت ماخانومدران ندارد.

بزرگ‌ترین ظرفیت مغفول‌مانده ماخانومدران

گردشگری نیازمند مدیرانی بی‌پروا و توانمند اســـــت، مدیرانی که ساختار سنتی را کنار گذاشته و برای رونق و شکوفایی این صنعت، سر از پا نشناسند.

مدیرانی که دغدغه و تلاش شبانه‌روزی داشته و از قدرت و توان هماهنگی زیاد بالایی با سایر دستگاه‌های اجرایی برخوردار باشند تا به‌طور مثال، یک سرمایه‌گذار برای گرفتن یک مجوز ساده، ماه‌ها و بلکه سال‌ها، پشت درهای بسته چشم‌انتظار ننشیند! چه‌بسا که زیادی از سرمایه‌گذاران، نیز در همین انتظارهای بی‌پایان، عطای اخذ مجوز را به لقای آن بخشیدند و رفتند.

بهزاد عباسی کارشناس اقتصادی با اشاره به صنعت گردشگری، گفت: بخش سرمایه‌گذاری، قلب تپنده و موتور محرکه حوزه گردشگری اســـــت و ما به مدیران پیشنهاد می‌کنیم تا برای تسهیل و به صورت حتم تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، به‌جای سفرهای بیهوده و پرهزینه خود به خارج از کشور، از اعزام کارشناسان حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاران به کشورهای پیشرفته اســـــتقبال کنند تا ره‌آوردی برای اســـــتان داشته باشند.

اســـــتان چهارفصل، محروم از تدبیر حتی یک فصل!

وی به ظرفیت‌های گردشگری ماخانومدران اشاره انجام و گفت: ماخانومدران چهارفصل اســـــت و در هر فصلی از سال که به این سرزمین سبز سفر کنید، از دیدن زیبایی‌های مسحورکننده آن، شگفت‌زده خواهید انجام گرفت، بر همین مبنا، طبیعت‌گردی از حیاتی‌ترین بخش‌های گردشگری ماخانومدران به شمار می‌آید که در طول این سال‌ها مغفول مانده و کاهش توجهی به آن انجام گرفته اســـــت.

این کارشناس با اشاره به مدیریت ضعیف در بخش گردشگری، اظهار انجام: برخی به بهانه بکر و در امان ماندن طبیعت زیبای اســـــتان از تخریب و فرسایش، به سمت رونق طبیعت‌گردی گام برنمی‌دارند، درحالی‌که زیادی از کشورهای غربی، سال‌هاســـــت، با توسعه طبیعت‌گردی، علاوه بر شناساندن و به رخ کشیدن جغرافیای طبیعی شگفت‌انگیز خود، گردشگران زیادی را به تماشای زیبایی‌های طبیعی خود نشاندند.

۲۰میلیونی که دستاورد اقتصادی نمی‌آورند!

آیت‌الله طبرسی نماینده ولی‌فقیه در اســـــتان بابیان اینکه حضور ۲۰ میلیون مسافر و گردشگر سالانه در اســـــتان خاصیت اقتصادی برای این خطه ندارد، گفت: گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی حیاتی‌ترین زیرساخت‌های توسعه اســـــتان محسوب می‌شوند، اما این محورهای اصلی همچنان با مشکلات جدی مواجه هستند.

امام‌جمعه ساری به وجود ۳۳۸ کیلومتر ساحل دریای خزر در اســـــتان ماخانومدران اشاره و تصریح انجام: از دریا هیچ بهره‌برداری در جهت جذب سرمایه‌گذار و گردشگر نانجام گرفته اســـــت.

کوروش یوسفی عضو شورای منطقه ساری بابیان اینکه یکی از عوامل حیاتی در شکوفایی اقتصاد کشورها صنعت گردشگری اســـــت، گفت: یک گردشگر برای گذراندن امور روزانه اعم از اقامت، رفت‌وآمد در سطح منطقه، تفریح و گردش در منطقه، دیدن جاذبه‌های دیدنی ازجمله جاذبه‌های تاریخی، مجبور به پرداخت هزینه اســـــت؛ بنابراین این هزینه‌ها می‌تواند در رونق اقتصاد آن منطقه نقش به سزایی داشته باانجام گرفت.

دریای ماخانومدران، غرق در بی‌توجهی‌ها

وی با اشاره به جایگاه گردشگری ماخانومدران، اظهار انجام: بر اساس نظرسنجی‌های شده از گردشگرانی که به اســـــتان وارد می‌شوند، حدود ۹۰ درصد از آنان با انگیزه گذران اوقات فراغت به ماخانومدران سفر می‌کنند، که از این‌ بین حدود ۷۸ درصد آنان صرفاً به‌منظور فراغت مبتنی بر دریا به ماخانومدران سفر انجامند.

این عضو شورای منطقه ساری با تأکید بر اینکه دریا نخستویت نخست گردشگران اســـــت، تصریح انجام: اگر سواحل ماخانومدران ساماندهی شود ۷۰ درصد مشکلات گردشگری در اســـــتان رفع و یک‌صد هزار شغل ایجاد می‌شود.

این روزهای که همه بر ضعف در موضوع گردشگری اســـــتان اذعان دارند، آیا بازهم باید دل به ادامه سیاســـــت‌های ناکارآمد و ناتوان این حوزه سپرد و شاهد وقت‌کشی و نابودی منابع جذب گردشگر بود؟

کار اساسی به‌زمین مانده

یک‌بار و برای متداوم باید با تدوین راهبرد اصلی رانجام گرفت و توسعه ماخانومدران بر محور گردشگری، برای ماخانومدران عزیز تعیین تکلیف انجام تا همه توش و توان این اســـــتان مستعد و کم‌نظیر مصروف شکوفایی ظرفیت‌های بی‌پایان طبیعت‌گردی در عرصه: دشت، جنگل، ارتفاعات و دریا شود، تا پس از برداشتن تعداد گام پلن‌ای، بتوان مشاهده انجام که از کجا به کجا رسیده‌ایم و نتیجه کار چه میزان متوجه رانجام گرفت اســـــتان و افزایش سطح اشتغال و اقتصاد خانوارهای ماخانومدرانی انجامه سات.