پژواک نیوز

پژواک نیوز ماخانومدران - گلایه انجام گرفتید آقام از افزایش ‌سرسام‌آور اجاره‌خانه در ماه‌های آغازین سال97 • پژواک نیوز

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

به نقل پژواک نیوز، یک زوج جوان که در روزهای اخیر برای اجاره مسکن به بنگاه‌های معاملات مراجعه انجامه‌اند می‌گویند: اجاره‌ها خیلی بالارفته و از توان مالی امثال ما که تازه خانومدگی مشترک‌مان را شروع انجامه‌ایم خارج اســـــت.

وحید که به همراه همسرش به مشاوران املاک رفته اســـــت به رویدادنگار ما می‌گوید: زیادی از صاحب خانه‌ها به بهانه افزایش تورم و بالا رفتن نرخ دلار کرایه‌ها را به شکل سرسام آوری بالا برده‌اند مثلا اگر سال گذشته در همین ایام در قبال یک خانه تعداد سال ساخت در نقاط متوسط منطقه کاهش از یک میلیون تومان بابت هرمترمربع کرایه می‌دادیم الان این مبلغ به یک میلیون و ۳۰۰هزارتومان و حتی افزایش افزایش یافته اســـــت.

وی با انتقاد از مسئولان ذیربط می‌افزاید مسئولین از یک طرف جوانان را به ازدواج ترغیب و تشویق می‌کنند و از طرف دیگر زیرساخت‌های بحث ازدواج از جمله مسکن را فراهم نمی‌کنند.

یک خانم خانه‌دار هم که سرپرست خانواده نیز هست با اظهار نگرانی نسبت به افزایش بی‌رویه اجاره بها می‌گوید: من به همراه دخترم در یک خانه تک خوابه مستاجر هستیم و تیرماه هم سال‌مان به پایان می‌رسد. از الان نگران هستم که صاحب خانه چقدر می‌خواهد روی کرایه خانه‌اش بکانجام گرفت.

وی با اســـــتمداد از رسانه‌ها تاکید می‌کند: تو را به خدا بنویسید صاحب خانه‌ها قدری هم به فکر ما مستاجران باشند زیرا واقعاً زیاد از ۷۰ درصد درآمد ماهیانه ما صرف پرداخت کرایه خانه می‌شود و هرسال هم بانزدیک انجام گرفتن به فصل نقل و انتقالات باید تن‌مان بلرزد که صاحبخانه چقدر می‌خواهد روی کرایه بگذارد.

محمدزاده سرپرست یک خانواده چهارنفره هم که فروردین ماه امسال قرارداد اجاره‌اش را تمدید انجامه اســـــت، می‌گوید: در یک آپارتمان ۵۰متری مستاجرهستم و صاحب‌خانه میزان رهن خانه را از ۱۰میلیون به ۱۵میلیون تومان افزایش داده و ۱۰۰هزار تومان هم بر روی کرایه ماهانه کشیده اســـــت که به عبارتی حدود ۳۰ درصد میزان اجاره را افزایش داده اســـــت.

این میزان افزایش کرایه در حالی اســـــت که بانک مرکزی در گزارش اخیر خود که باعنوان «گزارش تغییرات بازار مسکن منطقه پایتخت در فروردین ماه سال ۱۳۹۷» منتشر انجام مدعی انجام گرفت که شاخص کرایه مسکن اجاری در منطقه پایتخت و در کل مناطق منطقهی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰/۴ و ۹/۳ درصد رانجام گرفت نشان می‌دهد.
این در حالی اســـــت که طبق همین گزارش در فروردین ماه سال ۱۳۹۷، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله انجام گرفته از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی منطقه پایتخت ۵۵/۳ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مسئول یک بنگاه مسکن هم با بیان اینکه قیمت‌ها غیرعادی بالا رفته اســـــت می‌گوید: «نمی‌دانم دلیل امسال رهن و اجاره‌ها این‌طور بالا رفته اســـــت؟ تابستان‌ها به خاطر اینکه فصل تعطیلی مدارس اســـــت و خیلی از خانواده‌ها جابه‌جا می‌شوند، قیمت اجاره‌بها کمی تکان می‌خورد ولی امسال با اینکه هنوز تابستان نیامده مثل اینکه خیلی تکان خورده‌ و قیمت‌‌ها به نظر ما بنگاهی‌ها خارج از عرف بالا رفته. مثلاً همین الان آپارتمان تک خواب طبقه چهارم یک ساختمان ۱۲سال ساخت را گذاشته‌اند ۴۰ میلیون پیش و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره. یعنی به عبارتی ۸۰ میلیون رهن تکمیل. قیمت اجاره منصفانه این آپارتمان باید ۴۰ میلیون پیش و ماهی ۷۰۰ هزار تومان باانجام گرفت. وقتی به صاحبخانه‌‌ها می‌گوییم منصفانه نیست، ناآسوده می‌شوند و بنگاه دیگری می‌روند.»
از سوی دیگر یکی از کارشناسان اقتصادی دلیل افزایش بی‌رویه کرایه خانه را افزایش تقاضا در مقابل کمبود عرضه می‌داند و می‌گوید: رکود انجام گرفتید در بخش ساخت و عرضه مسکن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، به تدریج در حال نشان دادن آثار خود در بازار مسکن اســـــت. این در حالی اســـــت که دردولت‌های نهم و دهم عرضه زیاد از دو میلیون مسکن مهر، بخش زیادی از تقاضای مصرفی در بازار مسکن مهار انجامه بود.

وی می‌افزاید :توقف مسکن مهر و عدم جایگزینی طرحها یا مشوق‌های جذاب برای ساخانومدگان مسکن، موجب سقوط انجام گرفتید تولید مسکن انجام گرفته اســـــت. اگر دولت در سال ۹۷ هم نسبت به بازار مسکن، بی‌تفاوت بماند، خانه‌دار انجام گرفتن مستأجران و زوج‌های جوان، رؤیای دست‌نیافتنی‌تر خواهد انجام گرفت.

گفتنی اســـــت طی ۵ سال گذشته عباس آخوندی وزیر راه و منطقهسازی دولت روحانی به جای تکمیل مسکن مهر(که یکی از شعارهای حسن روحانی در انتخابات ۹۲بود)، به بهانه‌های مختلف به این طرح ملی حمله انجامه و از اپایان آن سر باز زده اســـــت. وی همچنین وعده اجرای طرح مسکن اجتماعی را هم داده بود که در این سالها این وعده هم فقط در حد حرف باقی ماند.